CNN se ve svém zpravodajství o systému protivzdušné obrany opírá o nejmenované činitele, podle nichž ještě plán potřebuje souhlas ministra obrany Lloyda Austina, a poté podpis prezidenta Joea Bidena. Očekává se ale, že tak učiní.

Spojené státy jsou největším zahraničním podporovatelem Ukrajiny. Od začátku ruské invaze vyčlenily na zbraně a další vybavení pro Kyjev téměř 18 miliard dolarů (přes 415 miliard korun).

Naposledy v minulém týdnu schválil Biden další vojenskou pomoc za 275 milionů dolarů (6,3 miliardy Kč). Jejím cílem je především posílení protivzdušné obrany.

Systém Patriot slouží k ochraně před taktickými balistickými střelami, raketami s plochou dráhou letu i letouny. Jeho součástí jsou výkonné radary s dosahem až 160 kilometrů.

Od začátku války na Ukrajině několika bateriemi tohoto raketového systému Spojené státy posílily Polsko. Na východě NATO jimi disponuje třeba také Rumunsko. Německé systémy protivzdušné obrany Patriot jsou i na Slovensku, o jejich rozmístění v Polsku se nyní diskutuje.