"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," řekl Kirby. "Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat," dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američny odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku. Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Americký prezident Joe Biden nedávno oznámil, že američtí vojáci se stáhnou ze země k 20. výročí útoků, jelikož podle něj splnili svůj úkol a Afghánistán se nemůže znovu stát základnou pro nepřátelské výpady vůči USA a jejich spojencům.

Spojené státy se na stažení ze země dohodly s Tálibánem ještě za vlády Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. Povstalci se v dohodě mimo jiné zavázali, že povedou mírové rozhovory s afghánskou vládou, jejíž legitimitu dlouhodobě odmítají. Jednání, jež zprostředkovává Katar, nicméně podle médií v poslední době uvázla na mrtvém bodě. Podle některých pozorovatelů se nyní snaží Tálibán zaznamenat co největší územní zisky, aby měl po odchodu zahraničních vojsk výhodnou vyjednávací pozici.

Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová dnes sdělila Radě bezpečnosti OSN, že nedávné vojenské úspěchy Tálibánu představují "zvýšené nebezpečí pro řadu zemí, ať už dalekých, nebo blízkých". "Ty ovládnuté okrsky se většinou nacházejí kolem provinčních metropolí, což naznačuje, že se Tálibán snaží dostat do pozice, z níž se po úplném stažení zahraničních vojáků pokusí tato centra získat," dodala.

Mluvčí afghánské vlády nicméně popřel, že by Tálibán zmíněné okrsky ovládl, afghánská armáda je podle něj "takticky vyklidila". Povstalci podle afghánských médií mimo jiné zabavili velké množství vojenského vybavení a zabili, zranili, nebo zajali desítky afghánských vojáků.

Povstalci nyní ovládají například celou severní provincii Kundúz, v níž vláda kontroluje již pouze stejnojmenné významné hlavní provinční město. To je však podle místní policie zcela obklíčeno.

Spojené státy minulý týden oznámily, že jejich stažení pokročilo asi do poloviny. Společně s nimi přitom z Afghánistánu odcházejí rovněž jednotky dalších zemí NATO včetně Česka i jiných spojenců.

"Všechny hlavní trendy jsou negativní, nebo stagnují - týká se to politiky, bezpečnosti, mírového procesu, ekonomiky, humanitární nouze a samozřejmě covidu," řekla rovněž Lyonsová. "Nelze popřít možnost sklouznutí k hrozným scénářům," dodala.

Biden se kvůli zhoršující situaci v pátek setká v Bílém domě s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a šéfem afghánské Vysoké rady pro národní usmíření Abdalláhem Abdalláhem.