reklama

Podle NYT přibylo za poslední den asi 1,003 milionu odhalených nákaz, Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) uvádí přírůstek 1,084 milionu. Nejnovější součet je zhruba dvojnásobný oproti tomu z minulého pondělka, k obrovskému nárůstu nicméně mohlo přispět i opožděné nahlášení infekcí zaznamenaných během vánočních prázdnin.

To však mnoho nemění na skutečnosti, že epidemie covidu-19 se na přelomu roku v USA nevyvíjí vůbec dobře. Podle NYT v zemi s více než 330 miliony obyvatel připadá na každý z posledních sedmi dní více než 480.000 nově odhalených infekcí, což je skoro dvojnásobek předchozího maxima zaznamenaného loni v lednu. Počty nákaz stoupají prakticky ve všech státech USA a vysoké počty nemocných a lidí, kteří se musí izolovat, narušují chod různých služeb či školní výuky.

Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce a drží se pod rekordem z loňské zimní vlny, tlak na zdravotnictví ale sílí. Počet lidí s koronavirem v nemocnicích se po necelých čtyřech měsících opět dostal nad 100.000 a vzhledem k přibývajícím nákazám zřejmě dál poroste. Už nyní některé části USA registrují rekordní vytíženost zdravotnického systému, jako například státy Maryland a New Jersey. Klíčový ukazatel prudce roste i ve státě New York, jehož guvernérka Katy Hochulová v pondělí oznámila, že denní počet úmrtí souvisejících s covidem-19 poprvé od loňského března překročil 100.

Jistým pozitivním signálem při současném nepříznivém vývoji jsou předpovědi některých analytiků, že aktuální vlna epidemie by mohla mít velmi rychlý průběh a že počty infekcí by mohly už za několik dní začít klesat. "Pozorovali jsme to v Jihoafrické republice, kde měli silnou vlnu, ale obrátila se stejně rychle, jako se zvedla," řekl v neděli televizi ABC protiepidemický poradce Bílého domu Anthony Fauci.