Lucemburský premiér Luc Frieden opět vyzval k vytvoření evropské armády, kterou považuje za nezbytnou pro posílení obranyschopnosti Evropy. V projevu zdůraznil nutnost jednotné koalice EU, která by umožnila vybudovat nezávislé vojenské kapacity, obzvláště s ohledem na výsledky amerických prezidentských voleb.
Premiér Lucemburska Luc Frieden otevřeně vyzývá k diskusi o evropské armádě, čímž se snaží povzbudit členské státy EU, aby začaly jednat samostatněji v oblasti obrany. "Musíme jednat," naznačuje Frieden, "Evropa potřebuje silnou a dobře koordinovanou obrannou sílu, která dokáže fungovat jako rovnocenný partner v rámci NATO," informoval Telegraph. Frieden tak jasně ukazuje na potřebu strategické autonomie v Evropě, zejména s ohledem na nejistotu po amerických volbách. V jeho slovech rezonuje myšlenka, že Evropa by měla být připravena na scénář, kdy by USA mohly obrátit pozornost spíše k vlastním zájmům než k evropské obraně.
Rostoucí obavy z Trumpova druhého mandátu ukazují na nejistotu, která v Evropě panuje ohledně budoucnosti NATO a amerických závazků vůči spojencům. Frieden a další evropští lídři zřejmě vnímají Trumpovu rétoriku o spravedlivějším dělení finančních nákladů na obranu jako potenciální hrozbu pro stabilitu aliance. "Pokud by spojenci neplnili své závazky, hrozilo by oslabení NATO zevnitř," naznačuje Telegraph a poukazuje na riziko, že by Trump v krajním případě mohl i uvažovat o odchodu z aliance. Tato možnost by navíc mohla mít dalekosáhlé dopady i na Ukrajinu – pokud by došlo k omezení vojenské pomoci, Ukrajina by mohla být postavena před obtížnou volbu: uzavřít pro ni nespravedlivou mírovou dohodu, nebo riskovat pokračující konflikt s Ruskem.
Evropská armáda, kdysi považovaná za pouhou vizi, dnes nabírá na realitě. "Skutečnost, že to v minulosti nefungovalo, by nemělo být důvodem k tomu, abychom to nezkusili znovu," zdůrazňuje Frieden s odkazem na potřebu evropské vojenské síly. Macron s ním souhlasí a ruská agrese pro něj jen podtrhuje důležitost větší evropské nezávislosti na Spojených státech. "Musíme přemýšlet o evropské armádě a vytvořit koalici, která bude ochotna být efektivnější v obraně," uzavírá Frieden. Pobaltské státy však reagují zdrženlivě – pro ně je NATO nenahraditelným pilířem bezpečnosti.
Témata: NATO, Polsko, USA, Donald Trump, Luc Frieden
Související
19. října 2024 7:58
14. října 2024 21:54
14. října 2024 10:12
11. října 2024 13:10
1. října 2024 11:02
30. září 2024 18:30