Jake Sullivan, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, v sobotu objasnil, že zpoždění v dodávkách americké pomoci Ukrajině je spíše důsledkem logistických problémů než nedostatku ochoty. Současně však zdůraznil, že Washington musí zvýšit své úsilí v podpoře Kyjeva v jeho boji proti ruské invazi.
Jake Sullivan, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, na fóru v Kyjevě zdůraznil, že zpoždění americké pomoci Ukrajině je spíše otázkou složité logistiky než politické vůle. "Není to otázka politické vůle. Je to otázka překonání složité a komplikované logistiky," řekl Sullivan. Dodal však, že vzhledem k vážnosti situace na Ukrajině je nutné, aby Washington "udělal více a udělal to lépe."
Sullivan také vyjádřil obavy z možných ruských útoků na ukrajinské jaderné elektrárny. "Rusové byli schopní zcela bezostyšně zaútočit na civilní energetickou infrastrukturu. Na ukrajinské jaderné elektrárny stříleli už dřív a myslím, že bychom toho mohli být svědky znovu," varoval.
Sullivan rovněž zdůraznil, že americký prezident Joe Biden plánuje využít zbývající měsíce svého funkčního období k podpoře Ukrajiny. „Biden se na konci září setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na Valném shromáždění OSN,“ uvedl Sullivan. Toto setkání by mělo být klíčové pro posílení vzájemných vztahů a další podporu Ukrajiny v její bitvě proti ruské invazi.
Biden je "odhodlán využít tyto čtyři měsíce k tomu, aby dostal Ukrajinu do nejlepší možné pozice k vítězství," citovala Sullivana agentura AFP.
Témata: válka na Ukrajině, USA, Jake Sullivan
Související
20. listopadu 2024 16:28