Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA nepomohou Ukrajině s íránskými drony. Situace v Izraeli byla zcela jiná

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady
John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady
Foto: The White House

USA nepočítají s tím, že by pomáhaly likvidovat íránské bezpilotní drony Šahíd-136 a další, podobně jako se to stalo úspěšným krokem se spojenci během íránského útoku na Izrael. Konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině jsou odlišného charakteru a to je nutné brát v úvahu.

Uvedl to koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady John Kirby, jak informoval ukrajinský deník RBK-Ukrajina s odkazem na briefing v Bílém domě.

Video: John Kirby | The White House

Na otázku, zda jsou USA připraveny sestřelit íránské kamikadze drony stejným způsobem, jako to udělaly v Izraeli během íránského útoku, odpověděl: "Věděl jsem, že tato otázka padne. Podívejte se, týká se zcela různých konfliktů, jiného vzdušného prostoru, různých obrázků hrozeb," řekl Kirby.

Také zdůraznil, že od samého počátku konfliktu prezident Biden jasně deklaroval, že USA se neplánují zapojit do bojových akcí na Ukrajině. Dodal: "Poskytujeme Ukrajině potřebné zbraně pro obranu jejího vzdušného prostoru. Bohužel v současné době nemáme dostatečné finanční prostředky v rámci národní bezpečnosti, které bychom mohli poskytnout Ukrajině, a to je pro ni naneštěstí klíčové."

V noci 14. dubna došlo k rozsáhlému útoku ze strany Íránu na Izrael, při kterém byly vypuštěny útočné drony a rakety z různých lokalit včetně území Íránu a jeho spojenců v Iráku, Sýrii, Libanonu a Jemenu.

Celkem bylo na Izrael vypuštěno více než 200 dronů a asi 150 raket ze strany Íránu a jeho spojenců. Téměř všechny tyto útoky, s výjimkou několika balistických střel, byly úspěšně sestřeleny.

Americká armáda, s pomocí torpédoborců, dokázala sestřelit více než 80 útočných dronů a nejméně 6 balistických raket, které byly odpáleny z Íránu a Jemenu.

Ministr zahraničních věcí Velké Británie, David Cameron, v pondělí 15. dubna uvedl, že britské letectvo neplánuje sestřelovat drony nad Ukrajinou podobně jako v Izraeli. Varoval před rizikem eskalace a rozšíření konfliktu v Evropě.

Navíc Spojené státy prohlásily, že nadále budou pomáhat Izraeli v jeho obraně, ale nechtějí eskalovat konflikt s Íránem.

Témata:  válka na Ukrajině John Kirby dron Šáhid-136

Aktuálně se děje

22. května 2024 19:08

V Tatrách zemřel český turista. Osudným se mu stal pád

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy