reklama

Hranici 70.000 přírůstek bilance nakažených překonal v USA teprve podruhé, nový denní součet je podle všeho druhý nejvyšší za dobu epidemie po rekordu z noci na pátek, kdy bylo hlášeno přes 75.000 nových případů. Ty podle grafu NYT poslední týden přibývají tempem 65.000 za den, tedy asi trojnásobně rychle oproti polovině června.

Zároveň zaznívají obavy, že tyto údaje mnoho nevypovídají o skutečném rozsahu aktuálního šíření nákazy, neboť na výsledky testů Američané běžně čekají i déle než týden. Ministerstvo zdravotnictví v pátek uvedlo, že vzorky se každý den odebírají zhruba 700.000 lidem, což by znamenalo asi desetiprocentní míru pozitivity.

Počty hlášených obětí nákazy se i přes rekordní čísla o infekcích drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května, sedmidenní průměr ale od minulého týdne narůstá. Podle agentury Reuters v pátek 24hodinová bilance mrtvých počtvrté za sebou převýšila 900. Před dvěma týdny byl průměrný přírůstek za předchozích sedm dní nižší než 500.

Počty obětí jsou na vzestupu zejména na jihu a jihovýchodě Spojených států. Rekordních 174 zemřelých s covidem-19 v pátek ohlásil Texas, přičemž maximum se tam přepisovalo potřetí za sebou. Reuters píše, že šest amerických států zaznamenalo nové rekordy i v počtu lidí, kteří jsou aktuálně kvůli nákaze hospitalizováni. Texas jich už registruje více než 10.600.

reklama