reklama

Kroky v prohlášení prezentoval Bílý dům s tím, že jsou součástí společného postupu USA s partnery v Evropské unii a ve skupině G7. Hovoří o odvetě za ruská "zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči".

Sberbank, což je největší ruská banka, a Alfa Bank, která je největší soukromou bankou, budou nyní terčem "plných blokovacích sankcí". Sberbank je na sankčním seznamu od sklonku února, kdy Washington oznámil snahu odstřihnout ji od transakcí v dolarech.

"Toto opatření zmrazí veškerá aktiva Sberbank a Alfa Bank, která se dotýkají amerického finančnictví, a zakáže lidem ze Spojených států, aby s nimi podnikali," uvedl Bílý dům k dnešnímu zpřísnění sankcí. Komuniké dále avizuje, že prezident Joe Biden podepíše dekret zakazující Američanům nové investice v Rusku, ať jsou daní občané USA kdekoli. Podobné opatření Washington v únoru přijal v souvislosti s povstaleckými samozvanými "lidovými republikami" na východě Ukrajiny.

USA hodlají také blokovat kontakty s "klíčovými podniky vlastněnými ruským státem", které ve čtvrtek vyjmenuje ministerstvo financí, a rozšiřují seznam sankcionovaných ruských občanů. Nově na něm podle amerických médií budou dvě dospělé dcery ruského prezidenta, které deník The New York Times uvádí jako Jekatěrinu Tichonovovou a Mariji Putinovou alias Voroncovovou. Bílý dům také uvádí manželku a dceru šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, ruského premiéra Michaila Mišustina a exprezidenta Dmitrije Medveděva. Ti všichni budou podle něj odstřiženi od amerického finančnictví a budou jim zmrazeny majetky v USA.

Nejmenovaný americký činitel v této souvislosti řekl novinářům, že podle vlády existují indicie, že Putinovy dcery mají na Západě majetky. "Domníváme se, že mnohé z Putinových aktiv jsou ukryté s rodinnými příslušníky, a proto na ně cílíme," citoval na twitteru amerického činitele reportér listu The Washington Post.

Oznámené kroky představují již několikátý balíček sankcí přijatých Washingtonem od začátku ruského útoku na sousední zemi. USA podobně jako EU a další partneři omezuje vývoz vybraných druhů zboží, trestá ruské banky včetně té centrální a blokuje aktivity předních ruských podnikatelů či politiků včetně prezidenta Putina a ministra Lavrova. Washington také zakázal dovoz ruských fosilních paliv, která pro USA nejsou tak důležitá jako pro evropské země.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken minulý měsíc řekl, že USA udělají všechno pro to, aby ruské válečné tažení zastavily. Sankce zatím tento efekt zjevně nemají a Kyjev neustále volá po ráznějším postupu. Američtí činitelé ale trvají na tom, že jsou sankce pro Rusko bolestivé. Dnešní prohlášení Bílého domu mimo jiné vyjmenovává nepříznivé údaje o vývoji ruské ekonomiky a píše o výrazném narušení tamních dodavatelských řetězců. "Důležité je, že tato opatření jsou navržena tak, aby se navzájem umocňovala a přinášela stupňující se dopady," uvádí o sankcích kancelář amerického prezidenta.

Součástí nového balíku je i snaha zabránit Rusku ve splácení dluhů za pomoci aktiv podléhajících americké jurisdikci, která přinutí Moskvu najít nové zdroje, píše The New York Times. Vládní činitel, který novináře informoval o podrobnostech kroků, řekl, že sankce ve výsledku vrátí kvalitu života v Rusku na úroveň 80. let.

Impulsem k novým sankcím, které tento týden přijímá také Británie nebo EU, jsou množící se důkazy o vraždění Ukrajinců v obcích, které v uplynulých týdnech okupovaly ruské jednotky. Ve zmíněné Buči severozápadně od Kyjeva novináři v posledních dnech po odchodu Rusů nachází mrtvoly v civilních oděvech včetně dětí a také přeživší, kteří popisují krvavé represe okupantů.

Vedle zpřísňování sankcí dnes americká vláda popsala také kroky související s jejich vymáháním. Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo informaci o zabavení "superjachty" sankcionovaného oligarchy Viktora Vekselberga, kterou v pondělí na žádost USA zadržela policie na Mallorce. Americké úřady kromě toho obvinily ruského mediálního magnáta Konstantina Malofejeva, který v minulosti podporoval proruské síly na východě Ukrajiny, z porušování sankcí. Podle agentury AP je Malofejev, který napadení Ukrajiny označil za svatou válku, prvním ruským oligarchou obviněným v USA od začátku invaze.

Británie zmrazila aktiva Sberbank, do konce roku přestane dovážet ruské uhlí

Británie dnes zmrazila aktiva ruské instituce Sberbank a Moskevské kreditní banky. Oznámila, že v rámci odvetných opatření za válku na Ukrajině do konce letošního roku ukončí veškerý dovoz ruského uhlí i ropy. Uvalila také sankce na dalších osm oligarchů, informovala agentura Reuters.

Zpřísnění protiruských sankcí zahrnuje i zákaz nových investic v Rusku nebo konec dovozu některého ruského zboží, například železa a oceli. V roce 2020 dosáhly britské investice v Rusku hodnoty 11 miliard liber (322 miliard korun), uvedl zpravodajský server BBC. Vláda také oznámila, že dovoz ruského plynu plánuje ukončit až poté, co odstřihne import uhlí a ropy.

Británie kromě toho na sankční listinu přidala ředitele největšího světového těžaře diamantů Alrosa Sergeje Ivanova, šéfa ruské společnosti Gazprom Něfť Alexandra Djukova a Andreje Akimova, který je členem představenstva banky Gazprombank.

Britská vláda uvedla, že sankce jsou navržené tak, aby "vyhladověly Putinovu válečnou mašinu". Zmrazení aktiv ruských bank zavedla v koordinaci se Spojenými státy, které dnes oznámily další protiruská opatření. "Ukazujeme ruské elitě, že si nemůže umýt ruce nad zvěrstvy páchanými na Putinův rozkaz," prohlásila britská ministryně zahraničí Liz Trussová.