Kolik tlumočníků plánují Američané přesunout, nebylo jasné, stejně jako to, kam tito lidé poputují. Podle informací Reuters se operace týká tlumočníků, kteří už zahájili proces spojený s vyřízením víza. Administrativa prezidenta Joea Bidena chce evakuace provést později v létě a podle dvou činitelů obeznámených s plánem zatím nebyly vybrány destinace pro evakuované, dodává AP.

Washington podle aktuálního plánu z Afghánistánu do 11. září stáhne veškeré své zbývající vojáky a ukončí tak skoro 20 let trvající misi, která začala jako reakce na teroristické útoky ze září 2001. Logistická operace, která běží od přelomu dubna a května, je více než z poloviny hotová. Zároveň ovšem neutuchají obavy ohledně dalšího vývoje v Afghánistánu, podle zvláštní zmocněnkyně OSN tam od května radikální hnutí Tálibán ovládlo 50 z celkových 370 okresů.

"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okresů. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," hodnotil tento týden mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Kvůli územním ziskům Tálibánu podle něj armáda uvažuje o zpomalení tempa svého odchodu, zářijový termín jeho ukončení ale prý stále platí.

Podle informací AP Američané v posledních dnech vystupňovali přípravy evakuace afghánských tlumočníků. "Rozhodnutí administrativy prezidenta Joea Bidena vytváří riziko, že v Afghánistánu vznikne atmosféra krize," doplňuje Reuters.