USA už na Ukrajinu v uplynulých týdnech dodaly osm vysoce mobilních dělostřeleckých systémů HIMARS, přičemž ukrajinský generální štáb 25. června oznámil, že je obránci začali používat proti ruským okupantům. Podle reportéra listu The Wall Street Journal s nimi Ukrajinci denně zasahují několik ruských skladů munice či paliva. Moskva tento týden deklarovala, že dva americké raketomety zničila, Kyjev tuto informaci popřel.

Nově posílané dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů Pentagon prezentoval jako vysoce přesnou munici, která poskytne Kyjevu "technologickou výhodu" v boji proti ruské armádě, napsal web Politico. Poznamenal však, že dodávka o rozsahu 1000 kusů představuje zlomek počtu dělostřelecké munice, kterou Ukrajinci aktuálně spotřebovávají každý den. Podle představitele ministerstva obrany je nový typ munice efektivnější a není jej potřeba využívat v takové intenzitě.

Washington od 24. února, kdy na Ukrajinu vtrhly ruské jednotky, poskytl bránící se zemi vojenskou pomoc za více než sedm miliard dolarů (170 miliard Kč) a je v tomto směru největším podporovatelem ukrajinské armády. Nejnovější várka podle Pentagonu obsahuje také tři "taktická vozidla", demoliční munici či náhradní díly, uvádí Politico.