Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA poskytnou Ukrajině další vojenský materiál, potvrdil Pentagon

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Spojené státy americké v pátek oznámily nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Hodnotu materiálu odhadl Pentagon na 275 milionů dolarů.

Na veřejném seznamu položek, které obdrží ukrajinská armáda, jsou především nejrůznější druhy munice. Například jde o rakety do systémů HIMARS, dělostřelecké granáty, protitankové střely Javelin a AT-4, návaděnou leteckou munici, protitankové střely typu TOW či lehké zbraně a granáty.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že nový balík vojenské pomoci poskytne Ukrajině dodatečné kapacity, které pokrývají její nejnaléhavější potřeby na bojišti.

Jde o třetí balík materiálu od chvíle, kdy Kongres v dubnu po měsících stranických sporů mezi demokraty a republikány schválil další vojenskou pomoc Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy poděkoval oběma stranám zastoupeným ve Sněmovně reprezentantů a jejímu předsedovi Miku Johnsonovi za schválení balíku. 

"Demokracie a svoboda budou vždy mít globální důležitost a nikdy neselžou, pokud je Amerika bude chránit. Klíčový americký balík zabrání rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům být ještě silnější. Spravedlivého míru a bezpečí dosáhneme pouze prostřednictvím síly," napsal Zelenskyj na síti X.

Spojené státy americké jsou od února 2022 největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Podle údajů uváděných Pentagonem poskytly Kyjevu vybavení v hodnotě přes 44 miliard dolarů. 

Témata:  Armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy