Operace podle amerických činitelů mířila na schopnost Teheránu šířit propagandu. Kybernetický útok zasáhl fyzická počítačová zařízení Íránu, uvedl bez bližších detailů jeden ze zdrojů.

Počítačový útok podle Reuters poukazuje na to, že se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snaží vyvažovat jednání Íránu v regionu, které považuje za agresivní, aniž by konflikt nadále vyhrocovala konvenčními prostředky.

Dopady kybernetických útoků často nejsou příliš viditelné a posoudit je trvá obvykle měsíce. Jde ale o méně provokativní možnost zásahu, která nepřekračuje mez otevřeného konfliktu. "Můžete způsobit újmu, aniž byste zabíjeli lidi, nebo něco vyhazovali do povětří. Je to jeden z dalších nástrojů, které jsme předtím neměli k dispozici a naše ochota ho využívat je důležitá," řekl expert na počítačovou bezpečnost z Washingtonského centra pro strategická a mezinárodní studia James Lewis.

Útok se zdá být omezenějšího rozsahu než podobné letošní operace proti Íránu, jež následovaly po sestřelení amerického bezpilotního letounu v Hormuzském průlivu v červnu nebo po údajném útoku íránských revolučních gard na tankery v Perském zálivu v květnu.

Írán už proti Spojeným státům počítačové útoky také použil. Skupina hackerů napojená na Teherán se tento měsíc podle médií snažila nabourat do e-mailových účtů lidí napojených na Trumpovu kampaň za znovuzvolení prezidentem. Írán je zřejmě také jedním z hlavních šiřitelů nepravdivých informací na internetu. Reuters minulý rok nalezl přes 70 webů, které šířily propagandu Teheránu v 15 zemích. Celkový rozsah podobných operací experti teprve zjišťují.

Zářijové útoky způsobily v Saúdské Arábii zhruba poloviční pokles těžby ropy. Saúdská Arábie je přitom největším světovým vývozcem suroviny. Zásah nadále vyhrotil napjaté íránsko-americké vztahy a přechodně způsobil silný růst cen ropy.

Teherán tvrdí, že byl minulý týden jeden z jeho tankerů v Rudém moři zasažen raketami a v pondělí varoval před možnými důsledky. Íránský prezident Hasan Rúhání tehdy také zopakoval, že se Spojenými státy nebude dvoustranně jednat, dokud se Washington nevrátí k dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015 a neuvolní ekonomické sankce proti Teheránu.