reklama

Když Biden v lednu do úřadu nastoupil, očkovalo se denně 900.000 lidí. Prezident slíbil, že za prvních 100 dní jeho úřadování bude použito 100 milionů dávek.

Od prosince, kdy USA, kde žije asi 330 milionů lidí, schválily vakcínu proti covidu-19, dostalo v USA aspoň jednu dávku téměř 33 milionů lidí a 9,8 milionu Američanů už bylo naočkováno i druhou dávkou.

Ačkoli jsou celostátní údaje povzbudivé, z jednotlivých států přicházejí stížnosti na pomalou dodávku vakcín. "Nemáme dost vakcín pro všechny, kdo mají o očkování zájem," řekla minnesotská guvernérka Peggy Flanaganová.

Úřady čelí také tlaku na to, aby řešily nerovnosti v distribuci vakcín z hlediska rasového složení obyvatelstva a zajistily, že k očkování budou pozváni všichni, kdo na to mají nárok.

V Detroitu sváží lidi okružní autobusová linka, v níž jízdné stojí dva dolary (42 korun), k očkovacímu centru v centru města a nové očkovací klinice. V Severní Karolíně dali na stranu část očkovacích dávek pro občany z chudých oblastí. "Rychlost je rozhodující, ale klademe důraz také na rovnost. Tato devastující pandemie dopadla neúměrnou vahou na barevné občany a náš stát se snaží snížit vysokou míru nákazy v této populaci," řekl severokarolínský guvernér Roy Cooper.

Počet nově nakažených je v USA stejně jako v celosvětovém měřítku na ústupu - ve srovnání se situací před 14 dny počet nově nakažených v USA klesl o 35 procent, v celém světě pak o 26 procent. Stejně tak ustupuje počet úmrtí po nákaze covidem-19; v USA to bylo za 14 dní o 20 procent méně, ve světě o 13 procent.

Co do počtu úmrtí je v USA situace nejhorší v Kalifornii. Minulý týden tam každodenně přibylo v průměru 433 mrtvých, v úterý měl tento západoamerický stát největší úmrtnost v USA. Ve Spojených státech se nakazilo od začátku epidemie přes 27 milionu lidí, z nichž na Kalifornii připadá 3,4 milionu.

Kalifornie je ale taky nejlidnatějším státem USA, takže s ohledem na tento ukazatel a v přepočtu na něj tam připadá 114 úmrtí na 100.000 občanů, což je ve srovnání se státem New York polovina. Zemřelo tam 44.900 lidí.

reklama