reklama

Administrativa nového prezidenta Joea Bidena hned po středeční inauguraci nového šéfa Bílého domu oznámila, že ruší plánovaný odchod USA z WHO, který loni oznámila administrativa Bidenova předchůdce Donalda Trumpa.

Fauci oznámil, že Biden dnes nařídí, aby USA podporovaly projekty týkající se globálních dodávek vakcín a diagnostických a léčebných nástrojů proti covidu-19, diagnostikování i léčení lidí v nouzi.

Fauci také řekl, že USA přestanou snižovat stav svých pracovníků u WHO a že uhradí své finanční závazky. Bidenův hlavní poradce pro koronavirovou pandemii výkonné radě WHO prostřednictvím videokonference řekl, že americký prezident dnes vydá nařízení, které potvrdí záměr USA připojit se k programu COVAX, jehož cílem je zajistil vakcíny covid-19 lidem na celém světě včetně těch, kteří žijí v chudých zemích.

"Je mi ctí oznámit, že Spojené státy zůstanou členem Světové zdravotnické organizace," řekl Fauci. Za Trumpa se přitom USA neúčastnily ani programu COVAX, který čelil finančním překážkám, smluvním problémům s výrobci očkovacích látek i logistickým problémům. Evropská unie nebo Čína přitom program podporují.

První dávky vakcín by měly chudší země doky programu COVAX, který řídí WHO v součinnosti se světovou aliancí pro očkování GAVI, dostat v únoru.

Podle AP Fauciho potvrzení závazků USA vůči WHO znamená dramatický a důrazný posun směrem k multilaterálního přístupu k boji s pandemií.

Ostatní země i šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podle AP Fauciho oznámení uvítali a přislíbili spolupráci s Bidenovou administrativou. Toto je dobrý den pro WHO a dobrý den pro globální zdraví," řekl Tedros, který označil Fauciho za "svého bratra Tonyho. Fauci zase předtím šéfa WHO označil za svého "drahého přítele".

Bidenův předchůdce Donald Trump pozastavil finanční příspěvky WHO, pro kterou byly Spojené státy největším dárcem. Zároveň Trump ohlásil zahájení procesu odchodu z WHO, který měl být dovršen letos v červenci

reklama