Americký prezident Joe Biden v srpnu původně uvedl, že vláda zajistí od 20. září třetí dávky, aby se vypořádala s klesající imunitou očkovaných a s nakažlivější koronavirovou variantou delta.

Šéf federálního úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy ale reportérům sdělil, že posilující dávky budou k dispozici, až plán na přeočkování schválí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"Vždy jsme říkali, že náš původní plán bude záviset na nezávislém zhodnocení FDA a CDC. Budeme se jejich zhodnocením a doporučeními řídit," uvedl Murthy.

O tom, zda by Američané měli dostat třetí dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech má ještě dnes hlasovat panel nezávislých odborných poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Poradní orgán CDC se má k debatě o posilujících dávkách sejít příští týden.

Zatímco někteří zdravotní představitelé, výrobci vakcín a vlády některých států tvrdí, že posilovací dávky jsou potřeba, jiní experti s tím nesouhlasí, včetně dvou předních vědců z FDA, podotkl Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) několikrát bohatší země vyzvala, aby místo přeočkování svých obyvatel darovaly přebytečné proticovidové vakcíny chudším státům.