







Terčem sankcí ministerstva financí jsou tři subjekty a devět jednotlivců. Podle resortu opatření rozšiřuje předchozí sankce, které Washington uvalil kvůli brutálnímu potlačení prodemokratických demonstrací v Bělorusku po volbách v srpnu 2020. Sankce mimo jiné blokují těmto lidem a firmám přístup k jakémukoli majetku nebo financím drženým ve Spojených státech a brání americkým firmám s nimi obchodovat. Americké ministerstvo zahraničí zároveň zavádí sankce vůči dalším 14 osobám, včetně představitelů běloruského režimu, kteří nesou podíl na represích vůči občanské společnosti.
Lukašenko v Bělorusku vládne pevnou rukou od roku 1994. Prezidentské volby v roce 2020, ve kterých se prohlásil vítězem, v zemi vyvolaly velké protesty, které režim brutálně potlačil a zakročil i proti nezávislým médiím a novinářům. Opozice a Západ považují hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají.
"Lukašenkův režim se spoléhá na státní podniky a klíčové úředníky, kteří generují značné příjmy umožňující represivní činy proti běloruskému lidu," uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson. "Jsme i nadále odhodláni vyčíslit Lukašenkovu režimu náklady za potlačování demokracie a podporu Putinovy války," dodal.
Nové sankce se vztahují také na běloruský prezidentský speciál. Ten podle prohlášení amerického ministerstva financí Lukašenko, který již čelí americkým sankcím, využívá i k soukromým zahraničním cestám s rodinou a dalšími.