Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko,

Lukašenko podepsal zákon, který zakazuje "nepřátelská" zahraniční média

Svět

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, který zakazuje v Bělorusku působit "nepřátelským" zahraničním médiím. Došlo k tomu krátce poté, co ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval webové stránky médií spojených se šéfem ruských žoldnéřů Jevgenijem Prigožinem, uvedl ruský deník Kommersant.

Alexandr Lukašenko,

Svět

Lukašenko řekl, že Bělorusko jaderné zbraně nikdy nepoužije

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle Reuters věří, že taktické jaderné zbraně, které byly v jeho zemi rozmístěny Ruskem, nikdy nebudou použity. Přesunut části jaderného arzenálu z Ruska do Běloruska vyvolalo silnou kritiku ze strany západních představitelů.

Alexandr Lukašenko,

Lukašenko potvrdil, že Prigožin dorazil do Běloruska

Svět

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin dorazil do Běloruska. Do sousední země se měl přesunout z Ruska, kde o uplynulém víkendu podnikl se svými žoldnéři ozbrojenou vzpouru, která skončila po dohodě zprostředkované právě Lukašenkem.

Alexandr Lukašenko

Svět

Lukašenko už vyhrožuje použitím ruských jaderných zbraní

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v úterý řekl, že nebude váhat s případným použitím ruských jaderných zbraní, které budou rozmístěny v jeho zemi, pokud by Bělorusko bylo napadeno. Zbraně se na svých místech mají objevit už v červenci.

Alexandr Lukašenko,

Ruská invaze na Ukrajinu měla začít dřív, prohlásil Lukašenko

Svět

Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních a zvláštních služeb Společenství nezávislých států běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle agentury Belta dodal, že pokud by ruská invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře.

Alexandr Lukašenko,

Lukašenko je skutečně nemocný, potvrdilo Rusko

Svět

Spekulace, podle kterých je běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, se ukázaly jako pravdivé. Podle serveru Ukrajinska pravda to potvrdil Konstantin Zatulin, první místopředseda výboru ruské Státní dumy pro záležitosti Společenství nezávislých států (SNS).

Alexandr Lukašenko,

Svět

Lukašenko chyběl na ceremonii, promluvit musel premiér

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v neděli chyběl na důležitém státním ceremoniálu u příležitosti takzvaného vlajkového dne. Nejen na sociálních sítích se tak množí spekulace o jeho údajně vážném zdravotním stavu.

Alexandr Lukašenko

Lukašenko vyzval k příměří, Ukrajinu varoval před protiofenzivou

Svět

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a zahájení mírových rozhovorů. V každoročním poselství k národu ale Lukašenko, který Rusku poskytl běloruské území k zahájení invaze na Ukrajinu, varoval Kyjev, že pokud zahájí protiofenzivu, o možnost jednání přijde.

Alexandr Lukašenko

Svět

Lukašenko v Pekingu podpořil čínský mírový plán pro Ukrajinu

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který je hlavním spojencem Ruska v jeho válce proti Ukrajině, dnes prohlásil, že plně podporuje čínský plán na ukončení ukrajinského konfliktu. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se Lukašenko takto vyjádřil při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu.

Alexandr Lukašenko a Vladimír Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).

Bělorusko může podpořit Rusko výrobou bitevníků, řekl Lukašenko Putinovi

Svět

Bělorusko je připraveno podpořit Rusko válčící na Ukrajině výrobou bitevních letounů Su-25. Při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Rusku to dnes řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Právě tyto sovětské letouny se podle něj na Ukrajině "osvědčily". Informovala o tom stanice BBC ve svém ruskojazyčném vydání.

Alexandr Lukašenko

Svět

Kyjev podle Lukašenka navrhl Bělorusku uzavřít pakt o neútočení

Kyjev navrhl Minsku uzavřít pakt o neútočení, uvedl podle běloruské státní agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podrobnosti ukrajinského návrhu Lukašenko nesdělil, pustil se ale do kritiky Západu, který podle něj poskytuje výcvik "bojovníkům" na Ukrajině a podporuje tam extremisty. Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území a letiště.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).

Lukašenko podle médií možná Putina klamal ohledně testů na covid-19

Svět

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko možná klamal ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně testů na covid-19, které měly před vzájemnými schůzkami dokazovat, že se Lukašenko nenakazil koronavirem. Tyto spekulace se objevily v opozičních médiích poté, co se hackeři ze Sjednoceného štábu hnutí odporu nabourali do počítačů minské kliniky, která se stará o vysoce postavené hodnostáře režimu.

Aktuálně se děje

20. června 2024 19:15

Litva zvyšuje daně. Chce zvýšit výdaje na obranu

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy