"Cílem dokumentu je zlepšit mechanismy na ochranu národních zájmů v mediální sféře a rozšířit počet nástrojů na reakci vůči nepřátelskému jednání v Bělorusku," píše se o zákoně v prohlášení Lukašenkové tiskové kanceláře.

Zákon podle prohlášení umožňuje zakázat na území Běloruska činnost zahraničních médií, pokud zahraniční země přijmou "nepřátelské" kroky proti běloruským médiím. Krátce po spuštění invaze na Ukrajinu podepsal i ruský prezident Vladimir Putin zákon o "nepravdivých informacích" o ruské armádě a invazi na Ukrajinu.

Nově ruský cenzurní úřad Roskomnadzor také zablokoval webové stránky médií spojených se šéfem ruských žoldnéřů Jevgenijem Prigožinem. Podle Kommersantu není možné z Ruska přistupovat ani na webové stránky Prigožinovy mediální skupiny Patriot, která ovládá všechna média spojená s ním. Samotný portál mediální skupiny však na seznamu Roskomnadzoru chybí.

Ruská mediální skupina Patriot, někdy označovaná jako "trollí továrna", je podle nezávislých ruských médií paralyzována a její činnost již asi týden nefunguje. V sobotu, kdy Prigožinova soukromá vojenská Wagnerova skupina pořádala protest proti ruskému armádnímu vedení v Moskvě, většina zaměstnanců mediální skupiny nedošla do práce, informoval server The Bell. Podle jednoho bývalého zaměstnance Prigožin oznámil vedoucím pracovníkům své mediální skupiny, že se "stahuje z veřejného prostoru".

V čtvrtek oznámila ukončení své činnosti také sociální síť JaRus, která je podle Kommersantu také spojena s Prigožinem. Ruský investigativní portál Dosje dříve informoval, že síť financuje Prigožin a že na této platformě je prakticky žádná aktivita od skutečných uživatelů.