Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle CNN v pondělí "odpoví na vše", čímž naráží na otázky, které víří kolem Minskem zprostředkované dohody, která umožní vůdci Wagnerovy skupiny Jevgeniji Prigožinovi odcestovat do Běloruska.

"Spousta otázek, zasazených příběhů, verzí a domněnek... Prezident ŘEKNE všechno, ODPOVÍ všem. Velmi brzy!", uvedla státní média Belta v tajemném příspěvku na Telegramu.

Projev chystá také ruský prezident. "Putin dnes večer učiní řadu důležitých prohlášení," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prostřednictvím státní televize Zvezda news.

Podle informací zprostředkovaných běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem se podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova měl do Běloruska přesunout i zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin, v souladu s uzavřenou dohodou. Média ale uvedla, že Lukašenkovo tiskové oddělení dosud nepotvrdilo příjezd Prigožina. Osud Wagnerovy skupiny po její krátké vzpouře zůstává také nejasný.

I podrobnosti o dohodě, která pomohla ukončit tažení wagnerovců na Moskvu, jsou nejasné. Také budoucnost Wagnerovy skupiny a to, zda dojde k jejímu rozpuštění, začlenění do ruské armády, nebo zůstane beze změn, je zatím předmětem spekulací.

Peskov již v sobotu oznámil, že ruské úřady nebudou stíhat účastníky vzpoury, protože berou v úvahu jejich "zásluhy na frontě". Wagnerovci, kteří se nezúčastnili tažení na Moskvu, budou mít podle něj možnost podepsat smlouvu s ministerstvem obrany, pokud budou mít zájem.

Vzpoura, kterou v pátek večer rozpoutal proti ruskému armádnímu velení šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, v sobotu k večeru skončila, když lídr wagnerovců opustil velitelství ruské armády v Rostově a po něm z města odjeli i jeho vojáci.

Prigožin ani jeho muži, kteří se zúčastnili vzpoury a pochodu na Moskvu, nebudou stíháni. Podle Kremlu to vyplývá z dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Trestní obvinění šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina bylo a byl poslán do sousedního Běloruska, potvrdil podle CNN mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Prigožin má od ruského prezidenta Vladimira Putina záruky, že v rámci dohody opustí zemi," uvedl Peskov v sobotu.

Prigožin byl následně spatřen, jak opouští velitelství ruské armády v Rostově. Peskov uvedl, že "nedokáže odpovědět na otázku", jakou pozici v Bělorusku zaujme a co tam bude dělat. Město podle záběrů na telegramu následně opustil i konvoj wagnerovců, což potvrdil i ruský guvernér. Žoldnéři převzali město v časných ranních hodinách, ale Prigožin jim později nařídil stáhnout se, na základě dohody s Vladimirem Putinem zprostředkované Lukašenkem.

Bývalý ruský poslanec Sergej Markov po ukončení vzpoury pro CNN uvedl, že Prigožin nikdy nebyl pro Putina hrozbou. Tvrdí také, že Putinova popularita je nyní "asi 80 procent". O situaci hovořili i lídři Velké Británie, USA, Francie a Německa a zopakovali svou pokračující podporu ukrajinské suverenitě. V kontaktu jsou také ministři zahraničí zemí G7.