"Ano, opravdu, dnes je v Bělorusku," řekl Lukašenko ve vysílání státní televize podle CNN, která už dříve informovala, že dva privátní letouny spojované s Prigožinem přistály v Minsku během úterního rána.

Podle běloruského prezidenta byly slíbené bezpečnostní záruky dodrženy. "Jak jsem slíbil, pokud chcete strávit nějaký čas v naší zemi a odpočinout si, pochopitelně za svoje peníze, pomůžeme. Ale (běloruský ministr obrany Viktor) Chrenin řekl, že by takovou jednotku mohl využít jako součást armády. Já souhlasím," konstatovala hlava státu.

Běloruský prezident dnes rovněž popsal, jak v sobotu zprostředkoval dohodu s Prigožinem. "Jevgenij byl euforický. Během prvního kolečka jsme asi 30 minut mluvili jen sprostě. Vulgarit zaznělo desetkrát víc než normálních slov," prozradil podle agentury BelTA.

Rusko zažilo v sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou wagnerovci a především jejich šéfem Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu, takže i ruský prezident Vladimir Putin přiznal "složitou situaci" ve městě.

Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo.