Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lukašenko omilostnil Němce, který dostal v Bělorusku trest smrti

Alexandr Lukašenko,
Alexandr Lukašenko,
Foto: president.gov.by

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko udělil milost Němci Ricovi Kriegerovi, který byl odsouzen k trestu smrti pro terorismus a další obvinění. Uvedl to server Deutsche Welle.

Lukašenko svolal schůzi k projednání odvolání Kriegera, kterému běloruský soud ještě v červnu udělil trest smrti.

Německý občan byl ve vazbě od října 2023 pro fotografování běloruských vojenských zařízení a zinscenování výbuchu na nádraží na příkaz Ukrajiny.

Bělorusko je jediná země Evropy, která stále vykonává trest smrti a odsouzené popravuje údajně výstřelem do zadní části hlavy.

Kriegerovo odsouzení vyvolalo spekulace, že Bělorusko jedná v součinnosti s ruskými špionážními agenturami a vytváří prostor pro výměnu ruského občana Vadima Krasikova, který si za vraždu odpykává doživotní trest v Německu.

Německé ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že vláda je případem znepokojena a poskytuje muži konzulární podporu.

Témata:  Bělorusko Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

5. května 2025 19:06

Česko trápí nové drogy. Už mají na svědomí první dvě oběti

V Česku již došlo k několika případům předávkování syntetickými opioidy, což jsou velmi silné a nebezpečné látky. Smrtelnou intoxikaci může způsobit mikroskopické množství. Na problém upozornila Národní protidrogová centrála, která varuje před experimentováním s těmito drogami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva

Německo zažilo nevídaný otřes. Volby vyhrál Merz, kancléřem zůstává Scholz

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.