Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lukašenko dostal košem. Lídři na COP28 se s ním odmítli vyfotit

Alexandr Lukašenko,
Alexandr Lukašenko,
Foto: president.gov.by

Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových lídrů na konferenci OSN o změně klimatu COP28 v Dubaji. Důvodem byla podle médií přítomnost běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

K hlavám vlád a států, které se sešly v Dubaji na konferenci, se připojil také Lukašenko, kterému Evropská unie vyčítá zásahy proti běloruské opozici a spojenectví s Ruskem.

Prezidenti Litvy, Lotyšska a Polska, kteří jsou skalní zastánci Ukrajiny v boji proti ruské agresi, se ale kvůli jeho přítomnosti na COP28 rozhodli bojkotovat tradiční společnou fotografii účastníků.

"Říká se tomu rodinná fotografie. Lukašenko nepatří do rodiny, které chceme být součástí," uvedl pro AFP litevský prezident Gitanas Nauséda.

Bylo by podle něj pokrytecké stát bok po boku lídra země, která umožnila vstup ruských jednotek na Ukrajinu přes své území, a přitom "diskutovat o budoucnosti světa a klimatické změně, jako by se nic nestalo."

Alexandr Lukašenko je běloruský politik, který je vůdcem Běloruska od roku 1994. Stal se prezidentem Běloruska v prvních přímých prezidentských volbách a od té doby byl opakovaně zvolen, i když procesy těchto voleb byly kritizovány mezinárodními pozorovateli a některými zeměmi pro svou nedemokratičnost a porušování lidských práv.

Lukašenko je znám svým autoritativním stylem vlády, omezením svobod médií a politických svobod, potlačováním opozičních hlasů a nedostatkem politické pluralismu v zemi. Jeho režim byl kritizován za porušování lidských práv a opakované nedemokratické postupy. Bělorusko pod jeho vedením udržuje blízké vztahy s Ruskem.

V roce 2020 vyvolala prezidentská volba v Bělorusku velké protesty, přičemž někteří lidé obvinili Lukašenka z manipulace s výsledky volby. Protesty vyvolaly tvrdou reakci ze strany vlády a situace v zemi zůstává politicky napjatá.

Témata:  Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.