reklama

K hlavám vlád a států, které se sešly v Dubaji na konferenci, se připojil také Lukašenko, kterému Evropská unie vyčítá zásahy proti běloruské opozici a spojenectví s Ruskem.

Prezidenti Litvy, Lotyšska a Polska, kteří jsou skalní zastánci Ukrajiny v boji proti ruské agresi, se ale kvůli jeho přítomnosti na COP28 rozhodli bojkotovat tradiční společnou fotografii účastníků.

"Říká se tomu rodinná fotografie. Lukašenko nepatří do rodiny, které chceme být součástí," uvedl pro AFP litevský prezident Gitanas Nauséda.

Bylo by podle něj pokrytecké stát bok po boku lídra země, která umožnila vstup ruských jednotek na Ukrajinu přes své území, a přitom "diskutovat o budoucnosti světa a klimatické změně, jako by se nic nestalo."

Alexandr Lukašenko je běloruský politik, který je vůdcem Běloruska od roku 1994. Stal se prezidentem Běloruska v prvních přímých prezidentských volbách a od té doby byl opakovaně zvolen, i když procesy těchto voleb byly kritizovány mezinárodními pozorovateli a některými zeměmi pro svou nedemokratičnost a porušování lidských práv.

Lukašenko je znám svým autoritativním stylem vlády, omezením svobod médií a politických svobod, potlačováním opozičních hlasů a nedostatkem politické pluralismu v zemi. Jeho režim byl kritizován za porušování lidských práv a opakované nedemokratické postupy. Bělorusko pod jeho vedením udržuje blízké vztahy s Ruskem.

V roce 2020 vyvolala prezidentská volba v Bělorusku velké protesty, přičemž někteří lidé obvinili Lukašenka z manipulace s výsledky volby. Protesty vyvolaly tvrdou reakci ze strany vlády a situace v zemi zůstává politicky napjatá.