Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lukašenko řekl, že Bělorusko jaderné zbraně nikdy nepoužije

Alexandr Lukašenko,
Alexandr Lukašenko,
Foto: president.gov.by

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle Reuters věří, že taktické jaderné zbraně, které byly v jeho zemi rozmístěny Ruskem, nikdy nebudou použity. Přesunut části jaderného arzenálu z Ruska do Běloruska vyvolalo silnou kritiku ze strany západních představitelů.

Ve svém projevu Lukašenko uvedl, že postupně dospěl k závěru, že jaderné zbraně musí být umístěny v Bělorusku. Zároveň však zdůraznil, že je přesvědčen o tom, že tyto zbraně nikdy nebudou muset být použity. Mají pouze ujistit, že žádný nepřítel nikdy nevkročí na běloruské území.

"Proč je potřebujeme? Abychom se ujistili, že ani jeden zahraniční voják nevstoupí na běloruské území," poznamenal Lukašenko už dříve podle agentury BelTA.

Důvodem pro použití zbraní by podle běloruského prezidenta byla agrese proti jeho zemi. "Odpověď by byla okamžitá. Už jsem to deklaroval několikrát. Bůh odpusť, pokud budu muset učinit rozhodnutí o použití těchto zbraní," nechal se slyšet. "Myslím si, že nikdo nebude chtít bojovat se zemí, která má takové zbraně. Jsou odstrašující," dodal Lukašenko.

Rusko a Bělorusko na konci května podepsaly dokument umožňující rozmístění taktických jaderných zbraní na území druhé jmenované země. O podepsání dohody informovala agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu TASS. Dokument podepsali ministři obrany obou zemí, za ruskou stranu to konkrétně byl Sergej Šojgu.

Lukašenko opakovaně obviňoval Západ ze snah o zničení Běloruska a nedávno potvrdil, že část jaderných zbraní se již v Bělorusku nachází, zatímco zbytek by měl dorazit do konce tohoto roku. Ruský prezident Vladimir Putin přitom na jednání s Lukašenkem řekl, že Moskva začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně v Bělorusku, jakmile ve dnech 7. a 8. července skončí příprava skladovacích zařízení.

Taktické jaderné zbraně disponují menší výbušnou silou a jsou určeny pro použití na bojišti, což je odlišuje od strategických jaderných zbraní, které mají mnohem větší ničivou sílu. Rusko už dříve uvedlo, že se nechystá informovat o počtu jaderných hlavic, které rozmisťuje v Bělorusku, nebo o testech torpéda Poseidon schopného nést jadernou nálož.

Témata:  Bělorusko Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy