Sankce se vztahují na desítky podniků a jednotlivců, včetně ruského zbrojařského koncernu Rostěch. "Zaměření se na ruský zbrojní průmysl omezí Putinův potenciál a ještě více ztíží jeho válku proti Ukrajině, kterou již nyní komplikuje slabá morálka, narušené dodavatelské řetězce a výpadky v logistice," uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová.

Terčem sankcí je rovněž ruská firma United Aircraft Corporation (UAC), která vyrábí například stíhačky Suchoj a MiG. Cílem je podle ministerstva oslabit schopnost Ruska pokračovat v leteckých útocích na Ukrajinu. Sankce se vztahují také na firmu Tupolev, která vyrábí strategické bombardéry a transportní letadla.

Ohlášené sankce byly podle agentury AFP dohodnuty na summitu představitelů skupiny velkých světových ekonomik G7. "Znovu potvrzujeme své odhodlání spolupracovat s partnery na zavádění dodatečných tvrdých sankcí v reakci na ruskou válku proti Ukrajině," uvedla Yellenová. "Široké multilaterální závazky a kroky členů G7 z tohoto týdne ještě výrazněji omezují přístup Ruské federace k technologiím, které jsou klíčové pro její armádu," dodala.

Záměr zakázat dovoz ruského zlata avizoval již v neděli americký prezident Joe Biden. Na tomto kroku se USA dohodly s Kanadou, Británií a Japonskem a podle Bidena by se k němu měli přidat i zbývající členové G7. Zlato představuje největší exportní položku Ruska mimo energetický sektor. Na celosvětové produkci zlata se Rusko podílí zhruba deseti procenty, napsala agentura Reuters.

Americká vláda dnes také oznámila, že zařadila na svou černou obchodní listinu 36 podniků z různých zemí. Je mezi nimi rovněž pět čínských firem, které Spojené státy viní z podpory ruského zbrojařského průmyslu. "Posílá to jasné sdělení podnikům i jednotlivcům, že USA je rovněž odstřihnou, pokud budou podporovat Rusko," uvedlo americké ministerstvo obchodu.

reklama