reklama

Údaje o celkovém počtu covidových úmrtí se různí, přičemž Reuters oznámil překročení milionové hranice dříve než další uznávané zdroje. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) ke dnešku evidovala 999.000 nahlášených smrtelných případů covidu-19, deník The New York Times (NYT) ještě asi o 1500 méně. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které údaje započítává s větším zpožděním, hlásí necelých 996.000 úmrtí. Skutečný počet úmrtí spojených s covidem-19 zase podle odhadu expertů z Washingtonské univerzity už v dubnu přesahoval 1,25 milionu.

Reuters v souvislosti se svým součtem hovoří o "drsné připomínce" ohromných ztrát způsobených pandemií, jejíž hrozba mezitím v myslích mnoha lidí pomíjí. USA registrují přibližně jedno úmrtí spojené s covidem-19 na každých 327 obyvatel, bilance obětí převyšuje populaci měst San Francisco nebo Seattle. USA mají v absolutních číslech jasně nejvyšší součet na celém světě, při přepočtu na obyvatele je na tom však řada zemí hůře, včetně České republiky.

Hlášené oběti covidu-19 v těchto dnech v USA přibývají tempem okolo 330 případů na den, tedy relativně pomalu. Počty ale pravděpodobně budou v nejbližší době narůstat, vzhledem k růstu dalších klíčových ukazatelů z posledních týdnů. V zemi už asi měsíc stoupají denní součty nakažených a sedmidenní průměr podle NYT po středě dosáhl skoro 85.000. Stoupá také bilance hospitalizovaných, byť je stále podobně jako přírůstky infekcí hluboko pod rekordy z uplynulé zimy.

Americká vláda minulý týden varovala, že země by mohla na podzim a v zimě zažít další významnou epidemickou vlnu, která může přinést 100 milionů případů nákazy koronavirem.