reklama

Americké námořnictvo v posledních měsících zabavilo z rukou pašeráků několik dodávek vojenského materiálu v objemu desítek tun munice, raket i zbraní na cestě z Íránu do Jemenu. Tamní šíitští povstalci Húsíové tyto zbraně používají k útokům na provládní jemenské síly a Saúdskou Arábií vedenou koalici, která mezinárodně uznanou jemenskou vládu podporuje.

"Aktuální tempo spotřeby munice na Ukrajině je mnohonásobně vyšší než tempo naší produkce, což vytváří tlak na náš obranný průmysl," řekl v pondělí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Spojené státy Ukrajině poskytly více než 100 milionů nábojů do ručních zbraní. Výzvou pro administrativu amerického prezidenta Joea Bidena je nyní podle WSJ najít právní ospravedlnění pro odebírání zbraní a munice z jednoho konfliktu a jejich přesun do konfliktu jiného.

Pašované zbraně v Ománském zálivu v nedávné době kromě Američanů zabavilo také francouzské námořnictvo, konkrétně 3000 útočných pušek, téměř 600.000 nábojů a 20 protitankových raket na palubě rybářské lodi.