Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útočník na Fica byl v minulosti ve spojení s proruskou skupinou

Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér
Foto: www.eu2009.cz

Muž, který zaútočil na Roberta Fica, byl v minulosti ve spojení s proruskou skupinou Slovenští branci. Informoval o tom podle Denniku N maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi. Slovenští branci na Facebooku v roce 2016 sdíleli fotografii, kde se nacházel i atentátník.

Útočník střílel s jasnou politickou motivací, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Útočit na Roberta Fica se rozhodl po prezidentských volbách. "Chci vyzvat veřejnost, novináře a všechny politiky, abychom přestali šířit nenávist," požádal na tiskové konferenci ministr.

Vyzval všechny, aby na sociálních sítích přestali podporovat "bezprecedentní ohavný akt". Upozornil, že orgány činné v trestním řízení budou jednat. "Ani jeden ze skutků, které navádějí na nenávistný čin, nezůstane nepotrestán," řekl.

Požádal všechny, aby "přestali hromadit útoky nenávisti v rámci sociálních sítí a médií. A je jedno, jestli jde o opozici a koalici". Ministr vyzval i novináře, aby uklidnili situaci, protože mnozí z nich podle něj seli nenávist.

Policejní exprezident Štefan Hamran pro Dennik N uvedl, že to zatím vypadá na "fatální selhání ochranky premiéra". Na videu po postřelení Roberta Fica ho zaskočilo, jak tam chaoticky pobíhali ochrankáři. Měli s ním podle něj okamžitě odjet autem pryč do nemocnice.

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica měl spáchat jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj Cintula z města Levice na jižním Slovensku. Uvedla to televize Markíza.

Podle dostupných informací je autorem básnických sbírek Sen rebela, Diptych a Vosy. Vydal i román Poselství oběti. 

Televize muže uvedla, že útočníka zpacifikovala premiérova ochranka. Ten pak seděl na zemi s pouty na rukou a komunikoval s policisty.

Následně policisté obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády. 

Server aktuality.sk uvedl, že útočník vlastnil zbraň legálně a dříve pracoval pro soukromou bezpečnostní službu.

Témata:  Robert Fico Slovensko Juraj Cintula

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.