Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útočník v americkém městě Tulsa zastřelil čtyři lidi a pak i sebe, uvádí policie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Neznámý útočník vyzbrojený puškou a pistolí ve středu zabil čtyři lidi a další zranil, když začal střílet v budově patřící do areálu nemocnice v americkém městě Tulsa. S odvoláním na místní policii o tom informují zahraniční zpravodajské agentury. Podle policie zůstal po útoku i pátý mrtvý, považovaný za střelce. Muž, jehož věk vyšetřovatelé odhadli na 35 až 40 let, se patrně zastřelil.

Incident zasáhl nemocnici Saint Francis Hospital na jihovýchodě druhého největšího města státu Oklahoma. Budova v níž se střílelo, je podle agentury AP určená pro různé formy neakutní péče. Policie nejdříve dostala zprávu, že ve druhém patře se pohybuje ozbrojený muž, načež "se to změnilo v situaci s aktivním střelcem", řekl médiím policejní velitel Richard Meulenberg. Jiný policejní lídr Eric Dalgliesh následně sdělil, že policisté se dostali do kontaktu se střelcem jen několik minut po volání na tísňovou linku.

V podvečer místního času byly na místě činu desítky policejních vozů, areál nemocnice byl uzavřen a policie u něj omezila provoz. "Policisté momentálně prochází všechny pokoje v budově a pátrají po dodatečných hrozbách," popisoval zásah Meulenberg. Podle lokálního listu Tulsa World označil dění na místě za "katastrofickou scénu".

Bilance střelby postupně narostla na pět mrtvých, počet zraněných vyšetřovatelé nespecifikovali. Podle agentury Reuters policie tvrdí, že rychlá reakce strážníků na incident pomohla zabránit vyššímu počtu obětí. Mezi mrtvými a zraněnými jsou údajně zdravotníci i pacienti.

Kromě totožnosti obětí se úřady snaží zjistit také identitu údajného pachatele, jehož smrt se podle Dalglieshe zdála být způsobena střelnou ranou, kterou si způsobil sám. Proč muž začal v areálu nemocnice střílet, nebylo jasné.

Jedná se o další přírůstek v neustále se prodlužující řadě případů masové střelby ve Spojených státech, které jsou zemí s největší koncentrací zbraní v rukách civilního obyvatelstva na světě. Minulý týden otřásl USA útok na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde střelec zabil 19 dětí a dvě učitelky. O dalších deset dní dříve jiný mladý útočník postřílel deset lidí v supermarketu v Buffalu při útoku, který byl podle úřadů motivován nenávistí k etnickým menšinám.

O krveprolití v Tulse byl krátce po prvních zprávách médií informován americký prezident Joe Biden, uvedl jeho úřad. "Bílý dům blízce monitoruje situaci a spojil se se státními a lokálními činiteli, aby nabídl podporu," citovala jej televize CNN.

Témata:  USA střelba v USA policie

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.