Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útočný potenciál Ruska se výrazně snížil, píší analytici ISW

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ofenziva ruských jednotek na celé frontové linii na Ukrajině slábne, uvádí nejnovější zpráva analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW). ISW se odvolává mimo jiné na vyjádření jednoho z představitelů pozemních sil ukrajinské armády Ivana Tymočka, podle něhož se intenzita ruského ostřelování v Bachmutu a v několika dalších sektorech fronty výrazně snížila.

Útok na Avdijivku, kterou si Rusko vybralo za nový cíl po Bachmutu, se podle ISW "zadrhnul". Ruská armáda se rovněž neúspěšně snaží dostat pod kontrolu Marjinku, ačkoli město je prakticky zničeno.

Současné ruské útoky jsou podle Tymočka podnikány s cílem odklonit a rozptýlit ukrajinské jednotky v očekávání ukrajinské protiofenzívy.

Zatímco ruští vojenští blogeři a propagandisté dříve diskutovali o útočných schopnostech Ruska, nyní se jejich pozornost soustředí na posouzení potenciálu Ukrajiny získat zpět území, píše ISW.

Bývalý ministr bezpečnosti samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij podle ISW uvedl, že ruské velení se rozhodlo zastavit každodenní distribuci munice v těch sektorech fronty, kde se aktivní útočné akce téměř úplně zastavily.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy