Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na Fica byl politicky motivovaný. Policie prošetřuje video se zadrženým útočníkem

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Pachatel sledoval politické dění a mediální informace. Není členem žádné radikalizované skupiny – ani pravicové ani levicové – ale jde o osamělého vlka. Jednat se rozhodl po prezidentských volbách, s jejichž výsledkem nesouhlasil.

Účastnil se několika protivládních protestů včetně protestu, který byl na výjezdním jednání vlády v trnavském regionu. Na ostatní informace je prokuraturou uvaleno embargo.

Šutaj Eštok také uvedl, že policie prověřuje 32 podezřelých, kteří schvalovali tento čin na sociálních sítích. Ve všech případech bude jednat NAKA a dotyční budou předvoláni. 

Policie obvinila atentátníka 71letého Juraje Cintulu z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stádiu pokusu, hrozí mu 25 let až doživotí. Muž je aktuálně v cele na NAKA v Nitře.

Šutaj Eštok na tiskové konferenci následně uvedl, že lídrovi jejich eurokandidátky Branislavu Becíkovi přišly také výhrůžky smrtí. Strana Hlas proto utlumí své předvolební kampaňové aktivity. Ke stejnému kroku vyzval i ostatní strany.

Zareagoval také na otázku, zda by v souvislosti s útokem na premiéra neměl jako ministr vnitra skončit. Odmítl, aby se vina házela na hlavu bezpečnostních složek. "Nejsem přilepený ke své židli, ale odmítám, abyste toto zneužívali," řekl.

Šutaj Eštok také potvrdil, že policejní inspekce koná v případě uniklého videa pachatele, které kolovalo po internetu. Zhotoveno je již po jeho zadržení a zřejmě vzniklo na chodbě. Atentátník v něm reaguje na otázky a vysvětluje své motivy.  

Na několika sekundovém záznamu proběhne krátká konverzace. "Nesouhlasím s politikou vlády" uvedl atentátník. "A proto jste se před měsícem rozhodl co?" ptá se neznámý tazatel. "Vždyť jsou likvidována masmédia. Proč RTVS je napadána? Proč jsou lidé…. Mazák je proč vyhozen z funkce?" odpovídá útočník.

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica spáchal jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj Cintula z města Levice na jižním Slovensku.

Podle dostupných informací je autorem básnických sbírek Sen rebela, Diptych a Vosy. Vydal i román Poselství oběti. 

Televize muže uvedla, že útočníka zpacifikovala premiérova ochranka. Ten pak seděl na zemi s pouty na rukou a komunikoval s policisty.

Následně policisté obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády. 

Útočník byl v minulosti ve spojení s proruskou skupinou Slovenští branci. Informoval o tom podle Denniku N maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi. Slovenští branci na Facebooku v roce 2016 sdíleli fotografii, kde se nacházel i atentátník.

Témata:  Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy