"Ještě horší než stávající Írán, je Írán s jadernými zbraněmi," řekl v rozhovoru s izraelskou televizí Biden. "Ano, pokud by to byla poslední možnost," odpověděl Biden na otázku, zda by povolil použití vojenské síly proti Teheránu v případě, že by Írán mohl získat jaderné zbraně.

Spojené státy vedou s Íránem nepřímé rozhovory o obnově mezinárodní dohody z roku 2015, kdy se Írán k omezení a mezinárodní kontrole svého jaderného programu výměnou za zmírnění sankcí. Z dohody v roce 2018 odstoupila administrativa Donalda Trumpa, což Biden označil v rozhovoru s izraelskou stanicí Channel 12 za "obrovskou chybu".

Rozhovory v posledních měsících stagnují. V rozhovoru pro izraelskou televizi Biden odmítl jeden z požadavků Teheránu - vyškrtnutí íránských revolučních gard z amerického seznamu teroristických organizací.

Po odchodu USA z dohody přestal Teherán plnit její závazky. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Írán v posledních měsících stupňuje obohacování uranu ve svých pracovištích. Íránská vláda dlouhodobě tvrdí, že její jaderný program má výlučně mírové účely.

Izrael vnímá íránský jaderný program jako hrozbu pro svou národní bezpečnost. Izraelští představitelé nevyloučily vojenské údery na íránská pracoviště, pokud by se mezinárodnímu společenství nepodařilo dostat jaderný program pod kontrolu. Teherán také obviňuje Izrael z vražd jeho jaderných vědců a inženýrů.

Amerického prezidenta Bidena dnes čeká v Izraeli řada politických jednání. Očekává se zveřejnění deklarace o americko-izraelské spolupráci, která má dále posílit vzájemné vojenské vazby. V pátek bude Biden jednat s palestinskými představiteli a přesune se do Saúdské Arábie.

Biden chce pomoci Izraeli začlenit se do regionu

Americký prezident Joe Biden považuje za velmi důležité, aby byl Izrael plně začleněn do svého regionu. Biden to podle tiskových agentur řekl po dnešním jednání s izraelským premiérem Jairem Lapidem. Později by se měli oba vyjádřit na tiskové konferenci.

"Mluvil jsem o tom, jak významné je z mého pohledu, aby byl Izrael plně začleněn do regionu a aby tuto integraci dokončil. Moje administrativa a myslím, že většina Američanů, nejen vláda, je plně oddaná zajištění vaší bezpečnost bez žádných 'ale'," řekl Biden.

Lapid krátce zmínil, že se mluvilo o hrozbách, jež představuje Írán. "Také jsme hovořili o snaze vytvořit dlouho potřebnou (obrannou) koalici zde na Blízkém východě. Mluvili jsme o íránských hrozbách a o tom, že nám společně jde o to, aby se Írán nevyzbrojil jadernými zbraněmi. To je hrozba nejen pro Izrael, ale celý svět," řekl Lapid.

Ani jeden z politiků nepřijal otázky novinářů a Lapid se smíchem řekl, že politici jednali "i o jiných věcech, které nebudou zveřejněny".

Biden do Izraele přicestoval ve středu na 48hodiovu návštěvu. V pátek bude jednat v palestinském Betlémě a přesune se do Saúdské Arábie.

Schůzka s Lapidem se označuje za hlavní bod návštěvy. Očekává se, že politici podepíšou společné prohlášení, které zahrne rozšíření americké vojenské pomoci Izraeli. Dokument s názvem Jeruzalémská deklarace má podpořit izraelskou bezpečnost a obsahovat závazek, že USA ani Izrael nedopustí, aby měl Írán jadernou zbraň.