Dvaaosmdesátiletý Paul Pelosi skončil v pátek v nemocnici poté, co jej v jeho domě v Kalifornii brutálně napadl útočník. Podle zdrojů z vyšetřování nebylo napadení náhodné a útočník se Pelosiho ptal, kde je jeho manželka. Pelosiová, která je stejně jako Biden z Demokratické strany, v době útoku byla i se svou ochrankou ve Washingtonu. Její manžel byl operován s poraněními hlavy a rukou.

"Už stačilo, čeho je moc, toho je příliš. Každý člověk s klidným svědomím se musí jasně a jednoznačně postavit proti násilí v naší politice, bez ohledu na to, jaká vaše politika je," prohlásil šéf Bílého domu ve Filadelfii.

Stanice CNN uvedla, že zadržený podle svého známého sdílel či psal na sociálních sítích konspirační teorie ohledně vakcín proti covidu-19 či ohledně útoku na Kapitol z loňského ledna. Čin odsoudili také další politici Demokratické i Republikánské strany.

Podle agentury Reuters byl muž zadržený na místě činu identifikován jako 42letý David Depape. Muž byl rovněž převezen do nemocnice. Ze záznamů policie vyplývá, že byl umístěn do sanfranciské věznice kvůli podezření z pokusu o vraždu, útoku smrtící zbraní, špatného zacházení se starší osobou, ublížení na zdraví, vloupání a dalších závažných trestných činů.

Policie v pátek uvedla, že útok nebyl náhodný. "Nebyl to náhodný čin. Byl úmyslný. A to je špatně," řekl šéf sanfranciské policie William Scott na tiskové konferenci. Scott se odmítl podrobněji vyjádřit k motivu útoku.