Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děsivé svědectví z útoku v Austrálii: Muž ubodal pět lidí včetně miminka, je po smrti

Útok v Sydney
Útok v Sydney
Foto: APTN

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Australská policie zahájila operaci v nákupním centru Westfield Bondi Junction dnes odpoledne místního času (ráno SELČ), poté co obdržela zprávy o útoku nožem. Záchranné služby na místě evakuovaly stovky lidí. Server News.com.au informoval, že muž s nožem pobodal několik lidí poblíž rušného obchodního domu nedaleko pláže Bondi Beach, než byl zastřelen policií. Dalších několik lidí utrpělo zranění, včetně matky a její devítiměsíční dcery Harriet. Lékaři museli ihned provést operaci. 

Její 38letá matka Ash Goodová, ale takové štěstí neměla, o něco později devastujícím zraněním podlehla. 

Moderátorka televizní stanice Sky News Australia, Laura Jayesová, ve svém dojemném vystoupení sdělila, že byla dobrou přítelkyní Ash Goodové. "Je to nejhorší zpráva, jakou si lze představit. Svět jí ležel doslova u nohou. Její dítě museli chirurgové okamžitě operovat, a její matka to prostě nezvládla. Ash byla nesmírně inteligentní, krásná - ale všechno se v jediném okamžiku zlomilo," uvedla s nezadržitelnými slzami v očích na Sky News.

Policie potvrdila pět mrtvých. Útočník začal útočit nožem v obchodním centru, kde napadl devět lidí, než byl zastřelen policistou, uvedl zástupce policejního komisaře Anthony Cooke. Dodal, že útočník jednal sám a "neexistuje žádné další nebezpečí". Úřady zatím neidentifikovaly pachatele. "Je to velmi brutální událost," řekl.

"První myšlenky všech Australanů jsou s postiženými a jejich rodinami," napsal bývalý premiér Anthony Albanese na sociálních sítích. Dodal: "Cítíme soucit s těmi, kteří byli zraněni, a děkujeme těm, kdo o ně pečují, stejně jako našim odvážným policistům a záchranářům."

Jeden z evakuovaných z obchodního domu Westfield Bondi Junction uvedl, že viděl údajného útočníka s "velkým nožem". "Všichni začali utíkat ke konci budovy," řekl muž, který se představil jako Jason. Tvrdil, že později byl svědkem toho, jak policie útočníka zastřelila. "Byl zastřelen," uvedl. Na sociálních sítích se také šíří snímky údajného útočníka po smrti.

Lidé, kteří se nacházeli v okolí nákupního centra, uvedli, že mezi oběťmi byla i matka s malým dítětem. Jeden z mužů, který hovořil se serverem 9 News, tvrdil, že ostatní nakupující se snažili pomoci matce a dítěti. Muž uvedl, že držel kojence a spolu s dalšími lidmi se snažili zastavit krvácení. Podle něj se ostatní snažili poskytnout pomoc matce, která byla vážně zraněná. Dítě bylo převezeno do nemocnice k ošetření. 

"Jen jsem to dítě držel a spolu s ostatními nakupujícími jsme se snažili stlačit rány matce i jejímu miminku, abychom zastavili krvácení. Křičel jsem, ať co nejrychleji přijede záchranka a policie. Na podlaze bylo hodně krve," popsal. Další lidé ošetřovali matku, která krvácela mnohem víc.

"Pořád jsme křičeli, abychom dostali nějaké oblečení, které nám pomůže stlačit a zastavit krvácení dítěte," sdělil dále jeden z bratrů. "Doufáme, že je dítě v pořádku," dodali. 

Bohužel, jak jsme již zmínili, matka dítěte útok nepřežila.

Témata:  Austrálie policie Austrálie Sydney

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy