Kvůli nové variantě koronaviru omikron, která byla v Británii potvrzena už ve 14 případech, jsou od dnešní čtvrté hodiny ranní povinné PCR testy po příjezdu do Británie. Lidé očkovaní proti covidu-19 budou muset vyplnit příjezdový formulář a mít objednaný a zaplacený PCR test na druhý den po příjezdu. Do obdržení negativního výsledku budou muset zůstat v samoizolaci.

Neočkovaní lidé musejí absolvovat test před odletem, vyplnit příjezdový formulář a před cestou si objednat a zaplatit PCR testy v Británii na druhý a osmý den po příjezdu. Zároveň budou muset být v desetidenní karanténě. Za příplatek je možné si zajistit další PCR test pátý den, kterým lze v případě negativního výsledku karanténu ukončit.

Pro cestující z deseti zemí na jihu Afriky, kde je omikron nejrozšířenější, platí povinná karanténa v hotelu. Tři nové případy varianty omikron dnes ráno ohlásilo Skotsko. Prvních šest případů Skotsko zaznamenalo v pondělí.

"Opatření, která dnes vstupují v platnost, jsou přiměřená a odpovědná a poskytnou nám čas, abychom čelili nové variantě," uvedl britský premiér Boris Johnson. "Na základě našich dosavadních znalostí je očkování a jeho posilující dávka nejlepší možnou obranou," dodal.

Účinnost stávajících opatření a jejich případnou změnu vláda projedná za tři týdny, píše agentura Reuters.

V Británii, která má 67 milionů obyvatel, dostalo alespoň první dávku očkování 50,9 milionu lidí, což je téměř 89 procent populace. V pondělí poradci pro vakcinaci vládě doporučili zavést očkování posilující dávkou pro všechny dospělé. O konkrétním plánu rozhodne podle ministra zdravotnictví Sajida Javida vláda tento týden. Třetí nebo posilující dávku má zatím v Británii 17,9 milionu lidí, tedy 31 procent populace. Očkovat se s ní začalo 1. října.