Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Anglii ode dneška přestává platit většina koronavirových omezení

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

V Anglii se ode dneška zmírňuje řada koronavirových opatření, a to přesto, že země v posledních dnech opakovaně registruje vysoké počty nově nakažených. Nošení roušek již nebude povinné a nebude nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat. Některá opatření se zmírní i ve Skotsku.

Přestože nošení roušek v Anglii již nebude stanovené zákonem, vláda ho dál doporučuje v uzavřených prostorech. Některé obchody a dopravní prostředky budou roušky dál vyžadovat. Svateb, pohřbů, koncertů, divadelních představení, sportovních událostí nebo bohoslužeb se napříště může zúčastnit libovolný počet lidí a mohou se také otevřít noční kluby. Nebudou již nijak omezovány návštěvy blízkých v domovech pro seniory.

Británie na konci minulého týdne několikrát zaznamenala nejvyšší denní bilance nakažených koronavirem za posledního půl roku. Podle britské vlády však díky rychlé vakcinaci proti covidu-19 s infekcemi nepřibývá úmrtí, a lze tak s uvolněním pokračovat podle plánu. Londýnská centrální vláda řídí zdravotní politiku jen v Anglii. Další části Spojeného království - Skotsko, Wales a Severní Irsko - v tomto ohledu přijímají vlastní rozhodnutí.

Ve Skotsku bude dál platit povinnost nošení roušek v dopravě i v obchodech a restaurace budou muset dál zavírat nejpozději o půlnoci. Zvyšuje se však například počet účastníků kulturních a sportovních událostí. Svateb a pohřbů se nově bude moci zúčastnit 200 lidí a zvyšuje se také počet lidí z různých domácností, kteří se mohou setkávat uvnitř i venku.

Při příjezdu ze zemí, které Británie zařadila na takzvaný oranžový seznam, již nebude platit povinnost podstoupit desetidenní izolaci. To se však nebude týkat příjezdů z Francie, kde podle britské vlády přetrvává varianta beta, známá také jako jihoafrická mutace.

Témata:  Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2026 8:58

Parkinson ohrožuje tisíce Čechů. Jak se nemoc projevuje?

Parkinsonova choroba je po Alzheimerově nemoci druhým nejčastějším neurodegenerativním onemocněním. Postihuje především jedince nad 50 let, ovšem výjimkou nejsou ani mladší pacienti. Podstatou nemoci je postupný zánik buněk v části mozku zvané černá substance, které produkují dopamin. Tato látka je klíčová pro přenos signálů ovládajících pohyb a koordinaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tesla model 3

Tesla v Evropě zabodovala. První země schválila autonomní řízení FSD

Automobilka Tesla dosáhla významného milníku na evropském trhu. Nizozemský úřad pro schvalování vozidel (RDW) jako první v Evropě oficiálně povolil provoz pokročilého softwaru Tesla Full Self-Driving (FSD) Supervised. Tato technologie umožňuje vozu automaticky zatáčet, brzdit i zrychlovat, a to nejen na dálnicích, ale nově i v městském provozu.