Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Anglii skončí zbývající protikoronavirová omezení včetně izolace nakažených

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Anglie od čtvrtka zruší zbývající opatření proti šíření koronaviru, včetně izolace nakažených a trasování kontaktů, oznámil dnes britský premiér Boris Johnson. Země podle předsedy vlády překonala vlnu způsobenou variantou omikron a nyní se bude v boji s pandemií spoléhat na léčbu a očkování.

Lidem starším 75 let, obyvatelům pečovatelských domů a osobám s oslabenou imunitou proto nabídne další posilovací očkování proti nemoci covid-19, uvedla agentura Reuters.

Johnson uvedl, že země přechází od vládních omezení k osobní zodpovědnosti v rámci plánu, jak se s covidem-19 vypořádat podobně jako s jinými nakažlivými nemocemi, například s chřipkou. "Nyní máme dostatečnou úroveň imunity, abychom dokončili přechod od ochrany lidí pomocí vládních zásahů ke spoléhání se na vakcíny a léčbu jako první linii obrany," prohlásil premiér.

Navzdory varování vědců, že konec omezení by mohl oslabit schopnost země monitorovat a sledovat koronavirus, Johnson potvrdil, že od čtvrtka skončí povinná izolace osob nakažených koronavirem. Úřady také přestanou trasovat kontakty nakažených.

Lidem bude i nadále doporučováno, aby v případě nemoci zůstali doma, ale nebudou již dostávat dodatečnou finanční podporu zavedenou během pandemie pro ty, kteří zameškají práci.

Vláda také od 1. dubna ukončí bezplatné testování na covid-19 pro širokou veřejnost. Nárok na testy zdarma budou mít pouze starší lidé a osoby s oslabenou imunitou.

Vláda chce virus udržet pod kontrolou pomocí léčby a očkování. Nárok na čtvrtou dávku vakcíny získají v celém Spojeném království lidé starší 75 let, obyvatelé pečovatelských domů a zranitelní pacienti šest měsíců po poslední vakcíně.

"Víme, že imunita proti covidu-19 začíná časem slábnout. Proto nabízíme lidem s vyšším rizikem závažného průběhu onemocnění jarní posilovací dávku, abychom se ujistili, že si udrží vysokou úroveň ochrany," uvedl dnes ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Dnešní oznámení se vyjma druhé posilující dávky očkování týká pouze Anglie, kde žije 56 milionů z 67 milionů obyvatel Spojeného království. Ústřední vláda v Londýně určuje protiepidemická pravidla pouze pro Anglii. Regionální vlády ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku si stanovují vlastní opatření v boji s šířením koronaviru, která jsou často přísnější.

Témata:  Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.