reklama

Demonstrace začala jako poklidná. Jedním z důvodů eskalace napětí byl požadavek, aby protestující dodržovali karanténní opatření včetně nošení roušek. Policie opakovaně varovala, že akce rozpustí, pokud hygienická nařízení lidé neuposlechnou. Demonstranti se také snažili dostat před budovu Reichstagu, kde sídlí Spolkový sněm.

Policie pořadatele opakovaně vyzývala, aby zajistili pořádek. Když se tak nestalo, přikročila k rozehnání davu. Mezitím také oznámila, že jeden z pořadatelů protest sám prohlásil za ukončený.

Kvůli neochotě účastníků místo opustit nasadila policie vodní děla. Proti davu následně nastoupily pořádkové jednotky, které začaly účastníky vytlačovat od budovy Reichstagu k Braniborské bráně. Jejich postup se ale střetl s odporem lidí, kteří místo odmítali opustit i přes nasazení vodních děl. Policie, která používala i pepřový sprej, tak postupovala jen pomalu a místo dostala pod kontrolu až po několika hodinách. Demonstranti byli podle policie také vybaveni pepřovým sprejem a též kamením a dělobuchy, po policistech házeli rovněž lahve.

Podle serveru deníku Der Tagesspiegel úřady u dvou osob uvažují o nařízení vyšetřovací vazby. Při potyčkách byli těžce zraněni tři policisté a museli být převezeni do nemocnice. Podle policejní mluvčí protestující jednoho z mužů zákona kopali do hlavy, dalšímu vykloubili rameno a jedna policistka utrpěla zlomeninu ruky. Zadržené osoby jsou vyšetřovány kvůli urážkám policistů, ohrožení zdraví, ublížení na zdraví nebo rušení veřejného pořádku.

V Berlíně demonstrovaly tisíce odpůrců karanténních opatření (2:22) | zdroj: YouTube

Policejní kordon se pokusil jeden z demonstrantů prorazit klavírem, na který se předtím na demonstraci hrálo. To se mu ale nepodařilo a policisté útočníka zadrželi.

Odpoledne se na twitteru objevily falešné zprávy, které se vydávaly za prohlášení policie. Jeden z takových tweetů uváděl, že policie získala od vlády rozkaz střílet, pokud demonstranti neustoupí. Další zase tvrdil, že vodní děla demonstranty postřikují chemickými a vakcinačními látkami.

V Berlíně bylo v pohotovosti 2200 policistů, část z nich byla povolána i z jiných spolkových zemí. Vedle policejních cisteren s vodními děly měly na místě pořádkové síly k dispozici i obrněný policejní transportér. Situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník.

Demonstranti protestovali proti novele zákona o infekčních chorobách, kterou považují za protiústavní. Nelíbí se jim, že součástí úpravy jsou mimo jiné dodržování odstupu, nošení roušek či nucené uzavírky obchodů. Část kritiků novelu považuje za obdobu zmocňovacího zákona z roku 1933, díky kterému se nacistický vůdce Adolf Hitler mohl chopit neomezené moci.

Demonstrace se dnes měly původně konat před Reichstagem. Ministerstvo vnitra zde ale z obav před násilnostmi a možného útoku na budovu parlamentu, kde poslanci novelu posuzují, pořádání protestů zakázalo. Vstup do vládní čtvrti, kde jsou budovy parlamentu a sídlo kancléřky Angely Merkelové, byl veřejnosti zapovězen.