Počet nových případů infekce i úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 za posledních sedm dní v porovnání s předchozím týdnem v Británii klesl o 2,7 procenta. Země dnes oznámila 277 dalších zemřelých s covidem-19, koronavirem se nakazilo dalších 89.176 lidí.

Od začátku pandemie země se zhruba 66 miliony obyvatel zaznamenala přes 155.300 úmrtí, laboratoře vyhodnotily přes 16,3 milionu pozitivních testů. Dosavadního vrcholu epidemie v Británii dosáhla na přelomu loňského a letošního roku, kdy tamní úřady zaznamenaly i rekordních téměř 250.000 nakažených za den.

K novým maximům tehdy přispělo rychlé rozšíření subvarianty omikronu BA.1. Ta zároveň nahradila předchozí dominantní variantu delta. I přes rekordní bilance nakažených ale nevzrostly počty hospitalizací - i díky vysokému podílu naočkovaných a lidí s prodělanou nákazou v populaci a lehčímu průběhu nemoci po infekci omikronem.

"Víme, že BA.2 má zvýšené tempo růstu, což můžeme pozorovat ve všech regionech v Anglii," uvedla vrchní odborná poradkyně UKHSA Susan Hopkinsová. Podle agentury zatím kvůli nedostatečnému datovému souboru nelze pozorovat, zda má nákaza BA.2 oproti BA.1 těžší průběh. Předběžná pozorování však ukázala, že u příznakového onemocnění nejsou rozdíly v účinnosti vakcíny.

UKHSA v další analýze uvádí, že mezi 24. listopadem a 19. lednem byli na jednotky intenzivní péče přijati převážně pacienti nakažení deltou, ačkoliv celkový počet nakažených omikronem byl vyšší. O víc hospitalizací se nezasloužilo ani rozšíření omikronu v domovech důchodců.

"Naše zjištění naznačují, že současná vlna omikronových infekcí pravděpodobně nepovede k významnému nárůstu těžkého průběhu nemoci v pečovatelských domovech, a to vzhledem k vysokému poměru očkovaných a/nebo přirozené imunitě," uvedla UKHSA. Závěry se podle agentury opírají o subvariantu BA.1, a to vzhledem k omezenému množství zkoumaných případů BA.2.