Premiér Boris Johnson vakcinační kampaň označil za "náš obrovský úspěch, na který bychom všichni měli být pyšní". V Británii se s očkováním začalo 8. prosince, což je o několik týdnů dříve než v zemích Evropské unie. Nejrychlejším tempem vakcinace postupovala v polovině března, kdy zdravotníci denně aplikovali více než půl milionu dávek očkovací látky. Koncem dubna byla plně naočkovaná čtvrtina dospělých a začátkem června polovina.

V zemi je dominantní vysoce nakažlivá mutace delta, kvůli které jsou denní přírůstky nových případů nákazy poměrně vysoké. Za uplynulý den jich bylo 23.510, o den dříve úřady informovaly o více než 25.000 nově infikovaných. V polovině července se denní přírůstek v zemi s necelými 67 miliony obyvatel vyšplhal až na více než 54.670.

Díky vysoké proočkovanosti nejohroženějších skupin obyvatel jsou počty hospitalizovaných i úmrtí mnohem nižší než při předchozích vlnách současné pandemie. Za posledních sedm dní zemřelo 622 lidí nakažených koronavirem, což je sice o 15 procent více než o týden dříve, ale výrazně méně než přes 8000 mrtvých za jediný týden, které Británie zaznamenávala začátkem letošního roku.

Britská vláda uvádí, že dvě dávky vakcíny od společností Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca lidem zajišťují 90procentní ochranu před hospitalizací s infekcí vyvolanou koronavirem varianty delta.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid dnes řekl, že úřady se chystají od začátku září nabízet posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 lidem z nejrizikovějších skupin. Takové přeočkování přitom nedávno kritizovala Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které by měly mít přednost dodávky většího množství vakcín chudším zemím, kde je naočkováno výrazně méně lidí než v zemích vyspělých.

V České republice má ukončené očkování více než pět milionů lidí. To je necelá polovina všech obyvatel.