Dosud nejvyšší zaznamenaná teplota ve Spojeném království padla v roce 2019 v Cambridge, když meteorologové naměřili 38,7 stupně Celsia.

Londýn se dnes stane jedním z nejteplejších míst na světě, teploty se vyšplhají nad úroveň Západní Sahary a Karibiku. Meteorologové předpověděli vysoké teploty i pro další části Spojeného království; ve zbytku Anglie, v celém Walesu a v některých částech Skotska také platí výstrahy.

Horké počasí bude pokračovat i v úterý, noční teploty by se měly pohybovat kolem dvaceti stupňů, a ve středu se ochladí.

Úřad Met Office vydal nejvyšší výstrahu pro oblast zahrnující Londýn a Manchester poprvé od zavedení tohoto systému v loňském roce. Znamená, že se očekávají "rozsáhlé dopady na lidi a infrastrukturu" a že budou nutné "podstatné změny v pracovních postupech a každodenních rutinách".

Některé školy předčasně zkrátily výuku, nebo neotevřely vůbec, ačkoli vláda vydala pokyny, které měly zajistit jejich otevření.

Společnost Network Rail, která spravuje většinu železniční sítě v Británii, uvedla, že lidé by dnes a v úterý měli cestovat pouze "v nezbytně nutných případech". Zrušila také některé spoje a omezila rychlost na všech linkách.

Ministr zdravotnictví Steve Barclay po sobotní schůzce vládní komise pro mimořádné události (Cobra) uvedl, že budou navýšeny počty sanitek. Přibude také pracovníků, kteří budou zajišťovat linky tísňového volání. Londýnská záchranná služba totiž informovala, že s rostoucími teplotami zaznamenala 7000 volání denně. Dnes a v úterý očekává až 8000 tisíc hovorů denně, přičemž v obvyklý rušný den zavolá kolem 5500 lidí.

Vodárenské společnosti v jižní a východní Anglii varovaly, že zvýšená poptávka vede k nízkému tlaku a k přerušení dodávek vody pro některé domácnosti. Odborníci vyzvali lidi, aby pili vodu, měli zatažené závěsy a kontrolovali přátele a příbuzné.

Ve Walesu padl teplotní rekord, opalovací krém potřebují i prasata

Ve Walesu dnes padl teplotní rekord. V Gogerddanu ve středozápadní části země teploměr ukázal 35,3 stupně Celsia, čímž překonal dosavadní rekord 35,2 stupně z roku 1990. Na zemědělské Královské velšské přehlídce museli dnes majitelé chránit opalovacími krémy nejen sebe, ale i prasata, píše web stanice BBC. Veterinářské organizace vydávají pokyny, jak chránit ve vedrech domácí mazlíčky.

Podle odhadů britského meteorologického úřadu Met Office je pravděpodobné, že do úterka dosavadní teplotní rekordy padnou i v Anglii a Skotsku. V některých částech Anglie je 70procentní šance, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.

Na velšské zemědělské přehlídce, která potrvá až do čtvrtka, očekávají organizátoři 50.000 návštěvníků denně a zhruba 8000 zvířat. Na větrání a chlazení pro zvěř letos pořadatelé utratili o 50.000 liber (asi 1,44 milionu korun) víc než loni.

"Zvířata trpí ve vedru stejně jako lidé, ne-li více," řekl dnes rozhlasu BBC Radio Cymru vrchní veterinář přehlídky.

Někteří majitelé prasat se proto rozhodli svá zvířata mazat opalovacími krémy, nebo je chladit mokrými ručníky. "Prasata nevypouštějí teplo tak dobře jako jiná zvířata... Držíme je maximálně ve stínu a chladíme je větráky," uvedla Ela Mairová, která vlastní pět prasat.

Britská asociace veterinářů vydala varování pro majitele domácích zvířat, aby je nevenčili v době největších poledních a odpoledních veder, nenechávali je v autech nebo zimních zahradách, "a to ani krátkou chvíli, jelikož i relativně krátká doba může být fatální".

Podle charitativní organizace pro prevenci týrání zvířat RSPCA až třetina lidí neví, jak se zachovat v situaci, kdy má například jejich pes úpal, "což může být otázkou života a smrti". Příznaky úpalu u psů jsou těžké oddechování s neobvyklým zvukem, modrošedé zbarvení jazyka či dásní a změna chování, například klopýtání. Majitelé by podle RSPCA při pozorování těchto příznaků měli neprodleně kontaktovat veterináře.

U domácích mazlíčků celkově je nutné držet je ve stínu, s dostatečným množstvím vody, do které můžeme zvířatům přidat i led, píše The Guardian. Na to, že se stín v místnosti během dne pohybuje musejí myslet především majitelé akvárií.

Drobnější zvířata je třeba častěji kontrolovat jako prevenci proti myiázi, parazitickému onemocnění, které způsobí larvy much, které nakladou svá vajíčka do jiného zvířete. Mouchy jsou při vyšších teplotách aktivnější. Větší aktivitu lze pozorovat i u chovaných plazů, je tedy nutné se ujistit, že z terárií nemohou uniknout, píše The Guardian.

Met Office uvádí, že vlny veder způsobuje vysoký tlak nad britskými ostrovy a horký vzduch, který k nim proudí z jižní Evropy, kde již způsobil mnoho lesních požárů.