reklama

Za posledních sedm dní britské laboratoře vyhodnotily 116.287 pozitivních testů, což je oproti předchozímu týdnu 70procentní nárůst, píše zpravodajský server BBC.

Británie dnes ohlásila tři úmrtí v souvislosti s covidem-19. Počet nakažených se v zemi stabilně zvyšuje poslední měsíc, díky rychlé očkovací kampani se však zdá, že počet zemřelých v poměru k nakaženým neroste, píše Reuters. Podle posledních odhadů méně než jedna z tisíce nákaz vede k úmrtí. Na vrcholu druhé vlny na přelomu loňského a letošního roku to byla jedna infekce z 60, uvádí BBC. Denní bilance úmrtí se nadále drží okolo dvaceti a méně, podobně jako v dubnu a v květnu, kdy denně přibývalo okolo 2000 infekcí.

V 67milionové Británii dosud nejméně první dávku očkování obdrželo téměř 44,5 milionu lidí, přes 32,5 milionu už má dávky obě.

I přes zvyšující se počet nakažených ministr zdravotnictví Javid, který byl do funkce uveden o víkendu, "nevidí důvod" pro další odklad uvolnění koronavirových restrikcí. Poslední překážky v návratu k běžnému životu, k němuž patří například plné otevření restaurací a hospod, chtěla britská vláda v Anglii odstranit už 21. června, kvůli epidemické situaci však uvolnění o čtyři týdny odložila. Dodržení červencového data Javid zdůvodnil i tím, že počet zemřelých zůstává "milosrdně nízký".

Opatření vůči Britům však dnes přijalo Portugalsko, které plně neočkovaným návštěvníkům z ostrovní země uložilo po příjezdu 14denní karanténu. Nová pravidla vydrží nejméně do 11. července. Britové v Portugalsku tvoří jednu z největších turistických skupin; britské úřady však tento měsíc Portugalsko umístily na seznam zemí, ze kterých je po návratu nutná desetidenní izolace. Na stejném seznamu je v Británii převážná většina evropských zemí včetně ČR.

Do Španělska mohli Britové bez omezení od 20. května, kdy se jihoevropská země rozhodla zrušit nutnost předložit negativní PCR test. Nyní se turisté ze Spojeného království musí prokázat negativním testem nebo očkováním. Nová pravidla budou zveřejněná v úředním věstníku v úterý a v platnost vstoupí o 72 hodin později, uvedla španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová.

reklama