reklama

Na twitteru to oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock. Odborníci ale varují, že vzhledem k rychlému šíření nakažlivější varianty viru SARS-CoV-2 tempo očkování nestačí.

"Tento rok začínáme s vědomím, že máme před sebou lepší časy. Očkovali jsme už milionem dávek a ještě zrychlíme v pondělí po začátku očkování oxfordskou vakcínou," uvedl Hancock.

Británie zahájila očkování už začátkem loňského prosince, zatím ale má plnou imunitu jen zlomek z téměř 67milionové populace. Vládní poradce Chris Whitty vládu vyzval, aby změnila strategii a prodloužila rozestup mezi dvěma dávkami vakcíny až na 12 týdnů ze současných tří týdnů, aby tak co nejrychleji zvýšila počet lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku.

Počet osob nakažených koronavirem se nyní v Británii rychle zvyšuje, v úterý, ve středu, ve čtvrtek i dnes úřady hlásily více než 50.000 nových případů nákazy za 24 hodin, ve dvou případech šlo o rekordní počet. Data statistického úřadu ONS ukazují, že nová nakažlivější varianta viru se prokázala u 63 procent infikovaných v Anglii a dokonce u 77 procent infikovaných v Londýně, upozornil list The Independent.

Dnes zveřejněná studie epidemiologů z londýnské Imperial College uvádí, že nová varianta viru zvyšuje takzvané reprodukční číslo zhruba o hodnotu 0,4 až 0,7; v Anglii se proto tento údaj dostal nad hodnotu 1,0, což znamená další šíření epidemie. Reprodukční číslo uvádí, kolik dalších osob v průměru nakazí jeden infikovaný.

Představitelé zdravotního systému NHS varují, že akutně hrozí přetížení nemocnic, kde už nyní leží více pacientů s covidem-19 než během vrcholu jarní vlny pandemie. Podle aktuálních čísel je ve většině anglických nemocnic pacienty s covidem obsazena více než třetina všech lůžek a v některých oblastech včetně Londýna dokonce více než polovina.

Za posledních 24 hodin se nákaza v Británii potvrdila u více než 53.000 lidí, úmrtí přibylo 613, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Celkem země registruje už přes 2,5 milionu nakažených a více než 74.000 obětí.

reklama