Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii začaly ostře sledované parlamentní volby

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Miliony lidí v celém Spojeném království ve čtvrtek hlasují v parlamentních volbách. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že středolevice Labouristická strana má šanci získat velkou většinu v Dolní sněmovně a sestavit novou vládu.  

Volební místnosti se otevřely v 7:00 místního času (8:00 SELČ), občané Spojeného království mohou svůj hlas odevzdat do 22:00 místního času (23:00 SELČ). Úřadující premiér Rishi Sunak vyzval voliče, aby "zachránili Spojené království" před labouristickou většinou tím, že budou volit konzervativce.

Sunak ve středu přednesl svůj poslední předvolební projev. Přiznal, že jeho strana je ve volbách v pozici outsidera, nicméně přislíbil, že "bude bojovat až do posledního hvizdu".

Lídr opozičních labouristů Keir Starmer zase povzbudil voliče, aby si "představili Británii, která se posouvá dopředu spolu s labouristickou vládou". Prohlásil, že je spokojen s kampaní a podle jeho slov je strana připravena na to, co přijde dál.

Britové si ve čtvrtek volí 650 poslanců dolní komory parlamentu ve stejném počtu volebních obvodů. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě předpovídají výrazné vítězství Labouristické strany. V takovém případě by se vrátila k moci po 14 letech v opozici. Zároveň se předpokládá mimořádně slabý výsledek vládnoucí Konzervativní strany premiéra Rishiho Sunaka.

Podle průměru všech průzkumů provedených během sedmi dnů do 3. července měli labouristé 39procentní podporu, což je nejméně od začátku kampaně. Konzervativci získali v průzkumech 21 procent. Následovala pravicově populistická strana (Reform UK) se 16 procenty, centrističtí Liberální demokraté s 11 procenty a Zelení se šesti.

Na základě průzkumu agentury YouGov také zveřejněného ve středu by labouristé získali 431 křesel (o 229 více než v roce 2019), konzervativci 102 (pokles o 263) a Liberální demokraté 72 (nárůst o 61).

Témata:  Velká Británie

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy