Reuters nevysvětluje, v čem by mohl prudký skok ve statistice úmrtí spočívat. Podle BBC ale ne všichni zemřeli kvůli covidu-19; bilance prý zahrnuje i nakažené, u nichž byla prvotní příčina úmrtí jiná.

Od začátku pandemie země se zhruba 66 miliony obyvatel zaznamenala 152.513 úmrtí po nákaze koronavirem, což je sedmý nejvyšší počet na světě.

Znepokojivá denní statistika přichází v době, kdy vláda premiéra Borise Johnsona zvažuje rozvolnění opatření, která byla zavedena s cílem zamezit šíření vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. Ta přitom i podle expertů způsobuje lehčí průběh onemocnění covid-19.

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid poslancům řekl, že je optimistou a že opatření proti covidu-19 by mohla být příští týden zmírněna, protože se zdá, že počty hospitalizací dosáhly vrcholu.

V Anglii nyní platí povinnost nasadit si ochranu nosu a úst ve většině veřejných vnitřních prostor, pro vstup do nočních klubů a na akce s velkým počtem návštěvníků je třeba se prokázat potvrzením o očkování proti covidu-19. Úřady také lidem v Anglii doporučily, aby pokud možno pracovali z domova.

Přestože počty nakažených v posledních týdnech dosahovaly rekordů, rychlé očkování posilujícími dávkami a menší agresivnost omikronu se projevily v tom, že počty hospitalizací a úmrtí nerostly tak prudce jako během předchozích vln pandemie. Velká většina úmrtí v souvislosti s covidem v Británii připadá na první rok pandemie.