Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bruselu dnes odstartuje summit EU, bude se jednat o Ukrajině i Íránu

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Dnes večer v Bruselu začíná mimořádný summit EU, kde se šéfové států a vlád zaměří na situaci na Ukrajině, Blízkém východě, vztahy s Tureckem a konkurenceschopnost Evropské unie. 

Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala, který po cestě ze Spojených států rovnou míří do Bruselu. Summit odstartuje večeří a lídři se předtím sejdou na slavnostní recepci s belgickým králem Philippem.

Premiér Fiala má v plánu před tímto setkáním jednat v sídle NATO se šéfem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem, nizozemským premiérem Markem Ruttem a dánskou předsedkyní vlády Mette Frederiksenovou.

Na pracovní večeři by se na summitu měla probírat veškerá témata týkající se vnějších vztahů. Předpokládá se, že evropští lídři opět vyjádří podporu Ukrajině a ostře odsoudí pokračující ruské útoky.

Zástupci členských států by měli řešit i situaci na Blízkém východě a odsoudit íránský útok na Izrael. V případě Ukrajiny ani Izraele mezi zeměmi EU nejsou výraznější spory.

Nejasný je postoj lídrů k Turecku. Většina členských států podporuje posílení vztahů vzhledem ke stabilitě v oblasti, Kypr ale má s Tureckem dlouhodobé spory. 

Témata:  EU Summit EU

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy