Čína se od loňského roku snaží potlačit pandemii politikou "nulové tolerance", což znamená, že se pokouší utnout hned v zárodku místní šíření viru cestou mnohdy drastických opatření. Tato strategie zároveň znamená velký tlak na místní představitele. Úředníci, jimž se šíření koronaviru v provincii nebo ve městě vymkne kontrole, jsou často káráni nebo propouštěni. Peking na druhou stranu zvládá díky těmto přísným krokům udržet šíření koronaviru pod kontrolou. Za poslední rok a půl Čína ohlásila pouze dva mrtvé po nákaze koronavirem, připomíná AFP, a život v zemi se na jaře roku 2020 téměř zcela vrátil k normálu.

Všichni obyvatelé města Si-an, které je ve světě známé díky muzeu terakotové armády, musejí zůstat doma, pokud nemají naléhavý důvod k vycházení. Úřady zrušily až na výjimky dopravu z města a do města. Každé dva dny smí jedna osoba z domácnosti vyjít ven nakoupit základní životní potřeby. Uzávěra patří k nejpřísnějším od roku 2020, kdy Čína uzavřela jedenáctimilionové město Wu-chan, a bude platit do odvolání.

Ústřední komise pro inspekci disciplíny dnes oznámila, že v souvislosti s ohniskem epidemie v Si-anu potrestala 26 členů komunistické strany za nedostatečnou důslednost při prevenci a kontrole epidemie. Vyšetřování podle komise ukázalo, že špatná koordinace a laxní přístup úředníků ztížily dohledávání kontaktů nakažených.

Si-an dnes ohlásil dalších 49 případů covidu-19. Dohromady tak ve městě za několik posledních týdnů bylo odhaleno 250 koronavirových infekcí.