"Před 15 dny nám došla mouka, rýže a vajíčka. Několik dní už také nemáme mléko pro děti," uvedl jeden z obyvatelů západní Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Čína, na rozdíl od většiny zemí světa, uplatňuje nadále politiku nulové tolerance vůči covidu-19 a vyhlašuje lockdowny hned při výskytu prvních případů. Za posledních 24 hodin země s 1,4 miliardy obyvatel zaznamenala 949 případů nákazy koronavirem.

V ujgurském okrese I-li, který leží u hranic s Kazachstánem, platí uzávěra už několik týdnů. Na sociálních sítích se objevilo mnoho příspěvků, v nichž zoufalí obyvatelé žádají o pomoc. Na jedné z videonahrávek je vidět Ujgur, který říká, že jeho tři děti už tři dny nejedly.

Ujgurská autonomní oblast je v posledních letech v centru mezinárodní pozornosti kvůli obviněním, že tam čínské úřady vážně porušují lidská práva menšinových Ujgurů a dalších etnik vyznávajících převážně islám.

V jihozápadní provincii Kuej-čou úřady bez předchozího varování uzavřely část provinční metropole Kuej-jang. Půl milionu lidí se tak ocitlo zavřených doma bez jakékoli šance se na lockdown připravit. List The Guardian napsal, že v budovách byly zastaveny výtahy.

"Nelze koupit potraviny on-line, protože nefungují dodávkové služby, a supermarkety jsou zavřené. Zachází s námi vláda jako se zvířaty, nebo chce, abychom rovnou zemřeli?" napsal jeden z uživatelů sociální sítě Weibo.

Největším čínským okresem, který se v poslední době ocitl v uzávěře, je jednadvacetimilionové Čcheng-tu, metropole provincie S'-čchuan. Obyvatelé nesmějí město opouštět, ani do něj nemůže nikdo přijíždět. Jeden člen rodiny se může denně vydat na dvě hodiny na nákup základních potravin, musí se ale prokázat negativním testem na koronavirus, který není starší než 24 hodin.

Úplné či částečné uzávěry, které se podle listu The Guardian týkají v celé Číně asi 65 milionů lidí, úřady vyhlásily před blížícím se sjezdem vládnoucí Komunistické strany Číny. Ten začne 16. října. Sjezd čínských komunistů se koná jednou za pět let a očekává se, že na tom letošním si prezident Si Ťin-pching zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období. Straničtí činitelé jsou pod obrovským tlakem, aby zajistili hladký průběh akce.

reklama