Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Číně umírá na covid-19 přes 5000 lidí denně, tvrdí britští analytici

Peking
Peking
Foto: Pixabay

V Číně nyní umírá na covid-19 více než 5000 lidí denně, tvrdí britská analytická společnost Airfinity. Bilance je v rozporu s oficiálními údaji k epidemii v zemi, která má zhruba 1,4 miliardy lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Britská firma uvedla, že díky modelování na základě dat z čínských regionů došla k závěru, že v Číně v současnosti denně přibývá více než milion nakažených koronavirem. Tyto odhady jsou "v příkrém rozporu s oficiálními údaji, které uvádějí 1800 případů a pouze sedm oficiálních úmrtí za poslední týden", uvedla Airfinity.

Čínská Národní zdravotní komise (NHC) na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovala. Dnes oznámila, že za uplynulý den přibylo 2966 symptomatických případů, přičemž nikdo na covid-19 v tomto časovém intervalu nezemřel.

Čínské statistiky podle expertů nepodávají o epidemii úplný obraz. Zahraniční tiskové agentury v posledních dnech uváděly, že jsou v Číně přeplněné nemocnice, vyprodané léky na covidové příznaky a že některá krematoria už nemají místo na další těla.

Peking v posledním měsíci náhle zrušil řadu opatření a požadavků na testování v souvislosti s šířením koronaviru, která vyvolávala protesty obyvatel a brzdila hospodářský růst. Obrat v dosavadní politice nulové tolerance vyvolal celosvětové obavy z rychlého šíření nákazy mezi nedostatečně proočkovanou částí populace.

Společnost Airfinity rovněž uvedla, že její analýza naznačuje, že na covid-19 v Číně v posledních přibližně třech letech zemřelo 1,3 až 2,1 milionu lidí. Oficiální data přitom hovoří o 5241 zemřelých. Současná vlna epidemie by podle analytiků mohla vrcholit v březnu se 4,2 milionu nakažených denně. Případy nákazy v současné době nejrychleji přibývají v Pekingu a v jižní provincii Kuang-tung, uvedla britská firma.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 9:06

Dominik Duka odsloužil mši za Kirka. Přišla kritika, kardinál reaguje

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.