Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Egyptě to vře. Lidé se vzbouřili proti prezidentovi, policie tvrdě zakročila

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí
Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí
Foto: Egyptská TV

Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na protest proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, jehož obviňují z korupce. Jednalo se o jednu z prvních protestních akcí od nástupu Sísího do funkce v roce 2014, uvedla agentura Reuters. Policie několik demonstrantů zatkla, sdělili svědci. Podle posledních informací nebyl nikdo zraněn.

Náměstí Tahrír v Káhiře, které bylo centrem egyptské revoluce v roce 2011, zaplnily stovky lidí, kteří požadovali prezidentovu rezignaci. Protestující vykřikovali hesla jako Sísí, odejdi! či Lid žádá pád režimu! Demonstrace se podle katarské televizní stanice Al-Džazíra uskutečnily v nejméně v osmi městech, včetně druhého největšího egyptského města Alexandrie či Suezu. Protesty se odehrávají v době, kdy je prezident Sísí na cestě do Spojených států, kde se příští týden koná zasedání Valného shromáždění OSN.

Egyptský podnikatel, herec a politický aktivista žijící ve španělském exilu Muhammad Alí zveřejnil od začátku září na internetu sérii videonahrávek, v nichž obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě. Alí zároveň vyzval obyvatele Egypta k demonstracím, konkrétně jim vzkázal, aby vyšli do ulic právě v pátek po skončení prominentního fotbalového utkání mezi kluby Al Ahlí a Zamalek v Káhiře. Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži.

President al-Sisi of Egypt is suffering irreparable damage as a result of his brutal policies and utter disregard to his fellow citizens' rights. What's happening in #Egypt now was expected, but no one could predict when, how or how big. https://t.co/TXTqmSh425

— Amr Magdi (@ganobi) September 20, 2019

"Sísí povýšil korupci na novou úroveň. Postavil jsem pět vil pro Sísího poradce a palác pro prezidenta na vojenské základně v Káhiře," uvedl Muhammad Alí, který tvrdí, že pracoval 15 let jako kontraktor pro armádu. Jak dodal, díky této práci měl možnost blíže poznat, jak je v zemi nakládáno s veřejnými financemi.

V roce 2013 stál současný prezident Sísí v čele armády, která svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 tvrdě zakročil proti disentu. Zaměřil se především na islamistické stoupence Mursího a sekulární aktivisty, kteří požadovali demokratické reformy. Kromě věznění svých oponentů Sísího vláda rovněž potlačila řadu svobod, kterých se Egypťané domáhali během takzvaného arabského jara v roce 2011, jež ukončilo třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka.

Prezidentské volby v roce 2018 Sísí vyhrál se ziskem 97 procent hlasů. V hlasování neměl prakticky žádné soupeře.

Témata:  demonstrace v Egyptě Abd Fattáh Sísí Egypt

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.