reklama

Od pátku bylo v Egyptě v souvislosti s demonstracemi zatčeno 74 lidí, informovala dnes s odkazem na bezpečnostní zdroje agentura AFP.

Jeden z obyvatel Suezu sdělil AFP, že po policejním zásahu se vytvořil tak velký oblak slzného plynu, že dosáhl až ke dveřím jeho domu, který stojí několik kilometrů od místa incidentu.

Nevládní organizace Human Rights Watch v sobotu vyzvala egyptské úřady k propuštění všech zadržených demonstrantů a k respektování práva na pokojné protesty. "Bezpečnostní agentury prezidenta Sísího opakovaně použily k potlačení pokojných protestů hrubé síly," prohlásil Michael Page, ředitel organizace pro Blízký východ a severní Afriku. "Egyptské úřady by si měly uvědomit, že svět je sleduje, a měly by přijmout veškeré potřebné kroky, aby se násilnosti neopakovaly," dodal.

V sobotu hlídkovala policie v okolí náměstí Tahrír v Káhiře, kde den předtím zasahovala slzným plynem proti první protivládní demonstraci v Egyptě za několik posledních let. Protestující vykřikovali hesla jako "Sísí, odejdi!" či "Lid žádá pád režimu!". V pátek se demonstrace podle katarské televizní stanice Al-Džazíra uskutečnily nejméně v osmi městech, včetně druhého největšího egyptského města Alexandrie či právě Suezu. Protesty se odehrávají v době, kdy je prezident Sísí na cestě do Spojených států, kde příští týden zasedá Valné shromáždění OSN. K demonstracím se zatím nevyjádřil.

Výzvy k protivládním protestům se začaly objevovat na sociálních médiích v posledních dnech. Vycházejí především od egyptského podnikatele, herce a politického aktivisty žijícího ve španělském exilu Muhammada Alího. Ten od začátku září zveřejnil na internetu sérii videonahrávek, v nichž obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě. Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži.

V roce 2013 stál současný prezident v čele armády, která svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 Sísí tvrdě zakročil proti disentu. V zemi stále platí výjimečný stav a úřady zatkly tisíce islamistů a opozičních aktivistů.

Prezidentské volby v roce 2018 vyhrál Sísí se ziskem 97 procent hlasů. V hlasování neměl prakticky žádné soupeře.